AcasăSPORTPovetkin, doar o alta victima pentru Klitschko

Povetkin, doar o alta victima pentru Klitschko

Vitali Klitschko ramane campion absolut in patru versiuni

Campionul Vladimir Klitschko si-a aparat toate cele patru centuri puse in joc in meciul cu Alexander Povetkin, din Rusia, pugilist neinvins pana la lupta cu gigantul ucrainean.

Cea mai tare gala de box vazuta la Moscova in ultimii ani l-a confirmat pe Vladimir Klitschko campion absolut in versiunile WBA, WBO, IBF si IBO. Sambata seara, Rusia spera sa-l aclame pe Alexander Povetkin (26 de victorii din tot atatea meciuri!) drept pugilistul care l-a doborat pe Klitschko, insa ucraineanul nu i-a dat nicio sansa adversarului sau, desi lupta s-a dat pe terenul acestuia. Dupa 12 reprize, cei trei arbitri judecatori au decis 119-104 in favoarea lui Vladimir, care l-a trimis de patru ori la podea pe Povetkin, in reprizele a doua si a saptea (de trei ori numai in repriza asta!).

Victoria i-a adus lui Klitschko un cec de 13,3 milioane de euro, a doua bursa din istorie dupa cea de la gala Mike Tyson – Lennox Lewis. Invins fara drept de apel, Povetkin s-a ales, totusi, cu 4,4 milioane de euro.