AcasăSPORTNike o lasa pe Sarapova

Nike o lasa pe Sarapova

Cu mâna ruptă, starul argentinian va urmări din tribune meciul cu Real Madrid

Lionel Messi a suferit o fractură la osul radius al antebraţului drept, în meciul pe care echipa sa, FC Barcelona, l-a câştigat cu FC Sevilla, scor 4-2, în etapa a IX-a a campionatului spaniol, LaLiga. Argentinianul va fi indisponibil trei săptămâni şi va rata astfel derbyul de pe teren propriu cu Real Madrid, din 28 octombrie, dar şi „dubla” cu Inter Milano, din 24 octombrie şi 6 noiembrie.

Cu mâna ruptă starul argentinian va urmări din tribune meciul cu Real Madrid

Messi a căzut pe mâna sa dreaptă după un duel pentru balon cu Franco Vazquez, în minutul 15. Vedeta Barcelonei a mai jucat cu un bandaj la mână până în minutul 26, când a fost înlocuită cu Dembele. Până la accidentare, Mesi a marcat golul de 2-0, în minutul 12, şi a pasat decisiv la prima reuşită a echipei sale, în minutul 2, când a înscris Coutinho. Este posibil însă ca Messi să fie recuperat pentru o altă întâlnire şoc din La Liga, contra echipei Atletico Madrid, pe 24 noiembrie.  FC Barcelona revine lider în La Liga, cu 18 puncte, fiind urmată de Alaves, 17 puncte şi Sevilla, 16 puncte. Barca  mai are un meci în această perioadă, în Cupa Spaniei, cu Cultural Leonesa din liga a treia, în 31 octombrie.