AcasăSPORTMoral pentru meciurile cu Norvegia si Rusia

Moral pentru meciurile cu Norvegia si Rusia

Cristina Neagu este cea mai valoroasa handbalista din lotul Romaniei

Nationala feminina de handbal a Romaniei a surclasat selectionata Porto Rico, scor 47-14, sambata seara, la Frederikshavn (Danemarca), in primul meci din Grupa D a Campionatului Mondial.

Partida a constituit un veritabil antrenament cu public pentru jucatoarele antrenate de suedezul Tomas Ryde, care au facut o prima repriza foarte buna, marcand 23 de goluri si primind doar 3. Dupa pauza, romancele nu au putut fi oprite in atac, dar in aparare au evoluat mai putin concentrate, incasand 11 goluri. Cea mai buna marcatoare a echipei noastre a fost extrema dreapta Laura Chiper, cu 10 goluri. In tribunele din Frederikshavn s-au aflat si cateva zeci de suporteri romani, care au afisat la intonarea imnului Romaniei un steag tricolor imens, dar si un banner inscriptionat „Colectiv”. Urmatoarea partida va fi impotriva Kazakhstanului, azi, apoi intalnim Spania (8 decembrie), Norvegia (10 decembrie) si (11 decembrie). Primele patru clasate din fiecare grupa se vor califica in optimile de finala, programate in 13 si 14 decembrie, urmate de sferturile de finala in 16 deembrie, de semifinale, in 18 decembrie, si finalele pentru medalii, in 20 decembrie. La editia din 2013, echipa Romaniei s-a clasat pe locul 10, ultima medalie mondiala (argint) fiind obtinuta in 2005. Campioana mondiala en-titre este Brazilia, in timp ce echipa Romaniei este singura din lume care a participat la toate editiile C.M.