AcasăSPORTLucescu a rabufnit dupa ce arbitrii au „furat” Turcia

Lucescu a rabufnit dupa ce arbitrii au „furat” Turcia

“Il Luce” a debutat cu stangul

„Il Luce” a debutat cu stangul la conducerea nationalei Turciei, cu 0-2 pe terenul Ucrainei, o partida marcata de doua greseli uriase de arbitraj.

Il Luce a debutat cu stangul

Cu o neglijenta incredibila, brigada spaniola, condusa de Fernandez Borbalan, a influentat decisiv soarta partidei, gresind la ambele goluri marcate de Yarmolenko, in minutele 18 si 42. Am vorbit cu jucatorii mei si le-am spus ce am avut de spus. Echipa Ucrainei a fost mai bine organizata si a meritat sa castige, dar arbitrii au facut greseli: primul gol a fost din ofsaid, la al doilea mingea a iesit din teren, nu ne-au dat un penalty si i-au iertat de un cartonas rosu. E adevarat ca am facut si multe greseli, dar a fost foarte greu sa-mi mai motivez jucatorii dupa ce am primit golul de 2-0”, a spus Lucescu la conferinta de presa. Primul gol al Ucrainei fost  un ofsaid evident, iar la al doilea mingea a parasit suprafata terenului. In plus, cand mai erau doar 15 minute de joc, Borbalan nu a dictat penalty la faza in care Under a fost tinut in careu de Krivstov. Pe parcursul meciului, tehnicianul roman a fost un adevarat pachet de nervi, iar la finalul celor 90 de minute a pus mana pe telefon si a mers direct la arbitru: „Ofsaid si penalty!”, i-a strigat Lucescu lui Borbalan, facand referire la primul gol al lui Yarmolenko, dar si la o lovitura de la 11 metri pe care turcii nu au primit-o in minutul 75. Protestele lui Lucescu au continuat si dupa momentul in care centralul iberic a lasat de inteles ca discutia va continua spre vestiare, mai ales ca erorile de arbitraj au fost recunocute si de actualul selectioner al Ucrainei, Andriy Shevchenko. Echipa Turciei va juca in ultimele trei etape ale grupei I cu Croatia (pe teren propriu, la 5 septembrie), cu Islanda (tot acasa, la 6 octombrie) si cu Finlanda (in deplasare, la 9 octombrie).