AcasăSPORTLeo Messi, magistral !

Leo Messi, magistral !

Recital pe Camp Nou

FC Barcelona s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, zdrobind Olympique Lyion –  un 5-1 la care starul argentinian a contribuit cu doua goluri si doua pase decisive.

Evolutia lui Messi a fost laudata de Ernesto Valverde –  Am vazut un meci incredibil al lui Leo, in mai multe aspecte ale jocului: marcator, pasator decisiv si recuperator de mingi… Chiar daca suntem obisnuiti, ne surprinde mereu. Am reusit o prima repriza incredibila si puteam avea un avantaj si mai mare. (…) Nutrim sperante mari pentru aceasta Liga a Campionilor. Am facut un pas, dar, fara indoiala, acelasi lucru il gandesc si antrenorii celorlalte echipe calificate. Luam in serios ceea ce ne asteapta, dar, bineinteles, vrem sa mergem pana la capat”, a spus tehnicianul dupa victoria catalanilor. Suporterii  celor doua echipe au provocat incidente inaintea meciului,  zece persoane au fost ranite, cinci fani  au fost retinuti pentru ca au participat la o incaierare – trei suporteri ai clubului Olympique Lyon si doi de la Barca – a precizat un purtator de cuvant al primariei. Politia municipala  a intervenit in apropiere de stadionul Camp Nou dupa ce cinci suporteri francezi au fost atacati de ultrasii locali. Dubla lui Messi este si o replica pentru rivalul Cristiano Ronaldo, autorul unui hat trick de senzatie pentru Juventus in meciul cu Atletico Madrid. Lionel  Messi a ajuns la 108 goluri marcate in cariera in Liga Campionilor,  egalandu-l in fruntea clasamentului golgheterilor din acest sezon pe Robert Lewandowski, cu 8 goluri, dar se afla in urma lui Ronaldo, care este cel mai bun marcator din istoria competitiei, cu 124 de goluri. Oricum, polonezul a parasit competitia – Bayern Munchen a fost eliminata de Liverpool.