AcasăSPORTInca o victorie! Halep, in sferturi la Australian Open!

Inca o victorie! Halep, in sferturi la Australian Open!

Inca o reusita pentru Halep la Australian Open, in drumul ei catre obtinerea unui prim trofeu la un Grand Slam.

Dupa meciul dificil din turul trei, in care a iesit invingatoare de pe teren dupa aproape patru ore, de aceasta data romanca aflata pe locul 1 mondial – principala favorita la castigarea competitiei- a avut nevoie de doar o ora si 19 minute pentru a incheia conturile in infruntarea cu Naomi Osaka.

Simona a invins-o lejer pe japoneza in varsta de 20 de ani aflata pe locul 72 in clasament, scor 6-3, 6-2, egalandu-si, astfel, propria performanta atinsa la primul turneu de Mare Slem al anului si apropiindu-se tot mai mult de concretizarea unui vis – acela de a castiga un titlu de Grand Slam. Meciul care o trimite pe Simona in sferturile Australian Open a avut loc luni dimineata, ora Romaniei.

sursa foto: Facebook/Simona Halep