AcasăSPORTHandbal: Gyor - Oltchim 31-23 Oltchim ramane cu repriza magica de pe...

Handbal: Gyor – Oltchim 31-23 Oltchim ramane cu repriza magica de pe teren propriu

Oltchim Ramnicu Valcea, campioana Romaniei la handbal feminin, a ratat calificarea in finala Champions League, dupa ce a pierdut, cu 23-31, meciul cu Gyor din deplasare, din mansa a doua a semifinalelor.

Este final de meci la Veszprem. Gyor castiga un meci pe care l-a dominat copios si se califica in finala cu scorul general de 62-58. Oltchim s-a zbatut, dar a jucat doar 30 de minute (repriza a doua de pe teren propriu) la un nivel ridicat din 120 de minute cat a durat dubla mansa.

Horniak a fost eliminata doua minute

Radu Voina a cerut time-out cu 9 minute si 38 de secunde inainte de final. Oltchim este departe de calificare si doar o minune ne mai poate salva pe acest final de meci.

26-19 Gorbicz

25-19 Kovascsis minutul 50

24-19 Vetkova

24-18 Lekic

23-18 Bradeanu

23-17 Vetkova

23-16 Gorbicz din 7 metri in minutul 45, Radu Voina a vazut cartonasul galben pentru proteste, din pacate exagereaza si antrenorul echipei noastre, Oltchim s-a intrecut in aruncari telefonate, scoase fara probleme de Haraldsen

20-12 Gorbicz din 7 metri

17.49 – Oltchim a avut lovitura de start in repriza a doua.

Este pauza la Veszprem. Dupa o prima repriza dominata copios de gazde, Gyor are avantaj linistitor, 19-12. Din pacate jucatoarele Oltchimului au cedat usor in fata presiunii si au avut o evolutie slaba. Au fost numeroase mingi pierdute usor pe atac, iar defensiva a fost sub orice critica, jucatoarele de la Gyor marcand aproape din orice pozitie. Cu 30 de minute inainte finalei acestei duble manse, Oltchim pare ca nu mai are decat o singura sansa, sa repete repriza a doua fantastica reusita la meciul tur.

19-12 Amorim

18-12 Loke

Antrenorul lui Gyor a cerut si el time-out cu 98 de secunde inainte de finalul reprizei. Din pacate Oltchim a ratat aiurea cateva actiuni bune de atac.

17-12 Managarova, in inferioritate numerica

17-11 Gorbicz, minutul 26 … Radu Voina cere in sfarsit time-out. Oltchim nu se regaseste de minute bune si joaca slab ambele faze, atac si aparare.

16-11 Amorim in inferioritate numerica, Aurelia Bradeanu a fost eliminata si ea doua minute

15-11 Oana Manea, Horniak a fost eliminata doua minute

15-10 Gorbicz

14-10 Lekic

13-10 Vizitiu

13-9 Gorbicz din 7 metri, minutul 21

12-9 Loke in inferioritate numerica

11-9 Managarova cu un lob de zile mari de la 15 metri, Haraldsen iesise in intampinare pentru a bloca contraatacul

11-8 Oana Manea in inferioritate numerica, Amorim este si ea eliminata doua minute

0-1 Adina Meirosu

17.02 – Gyor a avut lovitura de start a meciului.

16.56 – Jucatoarele sunt prezentate in stil NBA, una cate una.

16.50 – Peste 6.000 de spectatori fac o atmosfera infernala in Sala Sporturilor din Veszprem care s-a umplut cu aproape o ora inainte de startul partidei. In tribune se afla si circa 300 de sustinatori ai Oltchimului.

ETO Gyor: 1. Haraldsen, 16. Palinger – 2, Toth, 3. Planeta, 4. Radicevic, 5. Loke, 6. Verten, 7. Palko, 8. Kurucz, 11. Schatzl, 13. Gorbicz, 14. Kovacsics, 18. Amorim, 22. Orban, 31. Horniak, 66. Gros, 77. Lekic. Antrenor: Karl Erik Bohn.

Oltchim: 16. Luminita Dinu, 21. Talida Tolnai, 59. Knezovic – 3. Babeanu, 5. Curea, 6. Managarova, 7. Nechita, 15. Ardean Elisei, 17. Farcau, 18. Meirosu, 19. Vetkova, 20. Chirila, 22. Oana Manea, 77. Yeliz Ozel, 79. Bradeanu, 88. Vizitiu. Antrenor: Radu Voina.