AcasăSPORTHalep, victorioasa din nou la Doha. Joaca in optimi

Halep, victorioasa din nou la Doha. Joaca in optimi

Simona a castigat finala de la Roland garros dupa un meci spectaculos, de 2 ore si 3 minute, scor 3-6, 6-4, 6-1

Simona face inca un pas important catre revenirea pe prima treapta a podiumului mondial.

Halep s-a calificat in sferturile turneului din Qatar, invingand-o, in meciul din optimi incheiat in urma cu scurta vreme, pe Anastasija Sevastova, letona aflata pe locul 15 WTA.

Dupa o jumatate de ora de joc, constanteanca incheia victorioasa primul set – 6-4, pentru ca apoi, dupa exact o ora de cand incepuse meciul sa faca 5-3 si sa se apropie si mai mult de castigarea infruntarii. Romanca a inchis apoi tabela la 6-3, dupa o ora si cinci minute de joc si, dupa acest rezultat joaca in turul urmator al competitiei, respectiv in sferturi.

sursa foto: Facebook/Simona Halep