AcasăSPORTHalep tine topurile

Halep tine topurile

Simona candideaza la titlul de cea mai frumoasa lovitura din februarie si este nominalizata in ancheta pentru cea mai buna jucatoare a lunii.

Finalista pentru doua titluri prestigioase

Alaturi de jucatoarea romana, la “Shot Of The Month” finalistele sunt Caroline Garcia (Franta), Sofia Kenin (SUA), Elina Svitolina (Ucraina) si Donna Vekic (Croatia). Simona Halep figureaza cu  o faza din meciul cu Eugenie Bouchard, din turul secund la Dubai, incheiata cu un passing shot, dupa un smash al adversarei, la scorul de 7-6, 1-0 si avantaj pentru jucatoarea noastra, care a cistigat partida 7-6. Donna Vekic participa cu  o lovitura reusita la Acapulco, Elina Svitolina si Caroline Garcia cu mingi realizate la Dubai, iar Sofia Kenin, la Acapulco. Rezultatul va fi anuntat astazi, pe site-ul WTA. In ianuarie, cea mai frumoasa lovitura din circuit a fost reusita de taiwaneza Su-wei Hsieh. Contracanditalele Simonei Halep pentru cea de-a doua nominalizare sunt belgianca Elise Mertens, elvetianca Belinda Bencic si cehoaica Petra Kvitova.  Halep a revenit pe locul secund in urma rezultatelor din februarie, a jucat noua meciuri in 13 zile in Orientul Mijlociu, disputand finala la Doha si ajungand in sferturile de finala la Dubai. Elise Mertens a castigat cel mai important titlu al carierei, la Qatar Total Open, invingandu-le  pe Kiki Bertens, Angelique Kerber si Simona Halep. Belinda Bencic a cucerit  titlul de la Dubai, venit dupa victoria unor jucatoare  din top 10 – Arina Sabalenka, Simona Halep, Elina Svitolina si Petra Kvitova.  Petra Kvitova a jucat finala la Australian Open, sferturile la Sankt Petersburg, iar la Dubai a disputat a treia sa finala din acest an. Japoneza Naomi Osaka, campioana de la Australian Open, a fost aleasca in ianuarie cea mai buna jucatoare din WTA.