AcasăSPORTHalep si Niculescu joaca azi in sferturi la Washington

Halep si Niculescu joaca azi in sferturi la Washington

Noutăți despre starea Simonei, după ce a fost depistată cu COVID-19. Ce spune unul dintre antrenorii româncei (foto: Facebook)

Atat Simona, cat si Monica si-au asigurat prezenta in sferturile turneului de pe taram american, gratie victoriilor obtinute joi seara tarziu, ora Romaniei.

In prima faza, Halep – ca de serie numarul 1 la actuala competitie- a parasit terenul in ipostaza de invingatoare in meciul disputat contra columbiancei Duque-Marino (locul 115 WTA). Infruntarea s-a decis dupa trei seturi, 3-6, 6-4, 6-2. Adversara sa de vineri va fi rusoaica Makarova, a 7-a favorita la obtinerea trofeului. Meciul din sferturi urmeaza sa inceapa la ora 21, ora Romaniei.

Cealalta romanca prezenta in sferturile competitiei din Statele Unite, Monica Niculescu (locul 59 mondial si favorita cu numarul 6), a invins-o deunazi pe compatrioata Patricia Tig, scor 6-4, 7-6, si o va intalni in aceasta seara, pe nemtoaica Julia Goerges, cap de serie 4 si locul 40 WTA.