AcasăSPORTHalep s-a calificat in sferturile turneului de la Montreal. Doua victorii intr-o...

Halep s-a calificat in sferturile turneului de la Montreal. Doua victorii intr-o zi!

Precedenta intalnire intre cele doua sportive a avut loc la Fed Cup.

Ploaia care a afectat programul meciurilor de la Rogers Cup a facut ca Simona sa ajunga sa joace doua meciuri intr-o zi. Din fericire, se poate spune ca pentru romanca aflata in varful clasamentului mondial bucuria unei duble reusite a parut sa puna pe locul secund efortul urias depus pe teren, cu doar cateva ore distanta intre infruntari.

Victoria care a adus-o in sferturile Rogers Cup 2018 a fost cea contra americancei Venus Williams, jucatoare care a eliminat-o pe Sorana Cirstea, dar pe care Halep a invins-o fara prea mari emotii, vineri (joi in Canada-n.n), in doua seturi: scor 6-2, 6-2.

A fost un meci in care romanca a stat mai putin pe teren, comparativ cu cel anterior, de peste trei ore, contra Anastasiei Pavliucenkova, rusoaica aflata pe locul 28 WTA. Simona a castigat duelul la finele a trei seturi: 7-6 (9), 4-6, 7-5.

Viitoarea adversara a Simonei va fi Caroline Garcia, frantuzoaica aflata pe locul 6 in ierarhia mondiala.

sursa foto: Facebook