AcasăSPORTHalep, prima victorie la Australian Open 2019

Halep, prima victorie la Australian Open 2019

In primul meci jucat la aceasta editie a turneului si in noul echipament pus la dispozitie de sponsor, romanca aflata pe prima treapta a clasamentului mondial a trecut – nu tocmai usor – de o sportiva clasata pe locul 71 WTA, asigurandu-si prezenta in turul secund al primului Grand Slam al anului: Australian Open.

Simona a pierdut, la tie-break, primul set, 6-7 (2), dar a reusit sa se mobilizeze pentru a ramane in meciul contra sportivei estone Kaia Kanepi, castigand setul secund, 6-4, si decisivul, 6-2, la capatul a doua ore si 12 minute de joc.

Finalista editiei de anul trecut, Halep ajunge, gratie victoriei trudite din prima infruntare de la Melbourne 2019, sa joace in turul doi, contra americancei Sofia Kenin. Va fi primul meci dintre constanteanca si sportiva aflata pe locul 37 WTA.

sursa foto: Facebook/Australian Open