AcasăSPORTHalep, la un pas de trofeul Madrid Open 2019

Halep, la un pas de trofeul Madrid Open 2019

Dupa aproape doua ore de joc in semfinala disputata vineri contra elvetiencei Belinda Bencic, Simona Halep, pornita in competitie ca a treia favorita la castigarea titlului, s-a apropiat la un singur pas de castigarea trofeului la Madrid Open 2019, si, totodata, tot mai mult de revenirea pe prima treapta a podiumului mondial.

Dupa ce Simona a castigat fara probleme primul set, 6-2, a urmat un set doi extrem de disputat, pierdut de romanca la tie-break – 6-7 (2-7). Data fiind egalitatea la seturi, meciul a ajuns in decisiv. Set trei pe care Halep l-a castigat en marche, fara ca oponenta sa, jucatoarea aflata pe locul 14 WTA, sa reuseasca sa isi mai treaca in dreptul numelui vreun game, tabela consemnand scorul clar in favoarea Simonei: 6-0, si incheierea semifinalei de la Madrid dupa o ora si 57 de minute de joc.

Halep are, asadar, sansa de a castiga un al treilea titlu la competitia gazduita de capitala Spaniei.

sursa foto: Facebook