AcasăSPORTHalep joaca in semifinale la Wuhan

Halep joaca in semifinale la Wuhan

Simonei pare sa ii priasca aerul Chinei. Romanca va juca in penultimul act al turneului de la Wuhan, odata ce a invins-o pe americanca Madison Keys, adversara sa din sferturile competitiei dotate cu premii totale de peste 2, 2 milioane de dolari.

Constanteanca a trecut de Keys dupa un meci ce a durat 70 de minute, timp in care americanca a punctat de doar sase ori pe tabela. Constanteanca a inchis meciul dupa doua seturi, la scorul de 6-4, 6-2, asigurandu-si, fara emotii, prezenta, pentru al treilea an la rand, in cadrul Turneului Campioanelor (din octombrie, de la Singapore), alaturi de cele mai bune jucatoare de tenis ale momentului.

La finele infruntarii de joi, Simona s-a declarat bucuroasa de felul in care a jucat in infruntarea contra americancei aflate pe locul 9 in topul mondial, despre care a admis ca e puternica si ca are un serviciu bun. In semifinale, Halep o va intalni pe sportiva ceha Petra Kvitova, ocupanta locului 16 WTA.

sursa foto: Facebook