AcasăSPORTHalep i-a scos tenisul din cap lui Kuznova

Halep i-a scos tenisul din cap lui Kuznova

O victorie fulger

“Am dominat meciul, am simtit loviturile”, a declarat Simona dupa un dublu 6-0 in fata slovacei Viktoria Kuznova, o calificare in sferturile de finala a turneului de la Madrid in 44 de minute.

O partida in care Halep a jucat impecabil si  facut scoala cu adversara ei.  Kuzmova este in Top 50 WT, insa a avut o prestatie slaba, a obtinut sapte puncte in primul set, terminat dupa 21 de minute, si doar cinci in cel de-al doilea, incheiat in 23 de minute. Simona nu mai cistigase cu un dublu 6-0 (”double bagel”) din iulie 2016, in finala turneului de la Bucuresti, in fata letonei Anastasija Sevastova. ”A fost un meci bun pentru mine, pentru ca se joaca repede aici, pe aceasta suprafata. Ma ajuta mult, pentru stilul de joc pe care il am. ”Nu cred ca a fost nici cel mai bun meci al ei, e un turneu mare si joaca impotriva adversarilor de top. Stiu cum e, pentru ca si eu am fost acolo Oricum, ma bucur sa ma intorc in sferturi aici, pentru ca e unul dintre turneele mele preferate”, a declarat Simona Halep. Constanteanca, campioana la Madrid in 2016 si 2017, si-a asigurat un cec de 160.920 euro si 215 puncte WTA, urmand sa o intilneasca pe australianca Ashleigh Barty, locul 9 WTA.