AcasăSPORTHalep, de neoprit la Roma !

Halep, de neoprit la Roma !

Simona merge in sferturi, dupa un meci de clasa pe Arena Pietrangeli.

Dupa un meci de o ora si 37 de minute, Simona Halep, locul 4 WTA si cap de serie numarul 6 la Foro Italico, a invins-o pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, favorita 12 si locul 17 WTA, scor 6-1, 4-6, 6-0, si s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de categorie Premier 5 de la Roma, dotat cu premii totale de 2.775.745 dolari. Simona va primi 190 puncte WTA si un cec in valoare de 53.055 de euro.

Simona merge in sferturi dupa un meci de clasa pe Arena Pietrangeli

Chiar daca Simona o considera pe Anastasia o jucatoare dificila(“da destul de drept si destul de repede”), primul set a fost castigat dupa 26 de minute, intr-o adevarata demonstratie de forta. In cel de-al doilea set, Simona a gresit destul de mult si a fost(prea) nervoasa: dupa ce a a fost condusa cu 3-2, l-a chemat pe antrenorul Darren Cahill, care i-a transmis sa nu mai fie incapatanata pe propriul serviciu.(„Nu mai fi incapatanata pe serviciul tau si nu ii mai servi pe forehand! Ai jucat foarte bine, asa ca poti castiga acest set!”), numai ca la 4-4  Pavliucenkova a reusit break-ul si apoi a castigat setul cu 6-4. Setul trei a fost la discretia constantencei, cu un zdrobitor 6-0. Simona Halep o va intalni pe Anett Kontaveit(Estonia), venita din calificari si locul 68 mondial. In turul doi Anett a trecut de numarul 1 mondial, Angelique Kerber, iar in optimi de Mirjana Lucic-Barroni. Halep si Kontaveitt s-au mai intalnit o singura data, in acest an, in turul trei la Miami, cand romanca s-a impus cu 6-3, 6-0.