AcasăRecomandariHalep castiga la Doha si urca pe 9!

Halep castiga la Doha si urca pe 9!

A 7-a favorita la Doha, Simona Halep s-a impus ieri in finala turneului dotat cu premii in valoare de 2,5 milioane dolari, invinangand-o in doua SETURI PE Angelique Kerber (cap de serie numarul 6).

Simona Halep este in forma excelenta si anul acesta

Simona Halep a fost sportivul anului 2013 in Romania si pare decisa sa-si pastreze neoficialul titlu si in 2014. Ieri, la Doha, in Qatar, jucatoarea din Constanta s-a impus fara prea mare efort in fata Angeliquei Kerber, una dintre cele mai constante fete din circuitul WTA. Primul set a fost la discretia Simonei, victorioasa cu 6-2 in nici 30 de minute; cat de cat echilibrat a fost doar setul 2, dar asta numai pana la break-ul reusit de romanca in game-ul 13. Cu scorul final de 6-2, 6-3, Simona Halep si-a adjudecat primul turneu al acestui an si unul dintre cele mai importante din cariera. In urma victoriei de ieri, sportiva noastra a urcat pe locul 9 in clasamentul WTA.