AcasăSPORTHalep a mai colectionat o victorie la Madrid. Joaca in sferturi

Halep a mai colectionat o victorie la Madrid. Joaca in sferturi

Simona se simte bine cand joaca pe zgura de la Madrid Open. Cea mai clara dovada este noua victorie categorica obtinuta la turneul din Spania, care o trimite in sferturile competitiei.

Halep a avut-o ca adversara pe Kristyna Pliskova, jucatoarea ceha in varsta de 26 de ani, aflata pe locul 94 in clasamentul mondial. Simona a incheiat primul set foarte usor, dandu-i oponentei ocazia sa incheie un singur game. In setul secund, Kristyna Pliskova a avut patru game-uri castigate, insuficient, insa, pentru a-i sta in cale liderului mondial, in drumul sau catre sferturile turneului pe care l-a castigat in ultimii doi ni. Meciul din optimi s-a incheiat dupa 75 de minute, Halep castigand cu scorul de 6-1, 6-4.

sursa foto: facebook.com/mutuamadridopen