AcasăSPORTHalep a inceput Turneul Campioanelor cu o victorie

Halep a inceput Turneul Campioanelor cu o victorie

Primul meci jucat de Simona la Singapore i-a adus cea dintai victorie. Halep a depasit-o fara prea mari batai de cap pe americanca Madison Keys, dupa aproximativ o ora de joc.

Infruntarea, desfasurata duminica la pranz – ora Romaniei, a fost dominata de Simona. Romanca a depasit-o clar pe opozanta sa, aflata pentru prima oara la aceasta competitie destinata celor mai bune jucatoare de tenis din lume. In timp ce Keys a punctat doar de doua ori in primul set, o data la debutul meciului, cand si-a castigat serviciul si apoi cand tabela arata 5-1 pentru Simona, in setul secund americanca aflata pe locul 7 WTA a reusit sa-si treaca mai multe reusite in dreptul numelui, dar si cateva greseli nefortate.

Astfel ca la finele celor 68 de minute de joc, tabela a indicat scorul 6-2, 6-4 pentru Simona, care a incheiat meciul zambitoare si in postura de castigatoare a primului meci jucat la editia din 2016 a Turneului Campioanelor, in care se afla in cea mai grea grupa, cea „Rosie”.