AcasăSPORTGIMNASTICA: Marius Berbecar, argint european la paralele

GIMNASTICA: Marius Berbecar, argint european la paralele

sursa foto: rasunetul.ro

Dupa ce Andreea Munteanu a castigat titlul continental la barna, baietii au dat si ei lovitura la Campionatul European de gimnastica de la Montpellier (Franta).

Marius Berbecar a incheiat al doilea finala de la paralele, cu 15,3 puncte, si a obtinut medalia de argint, devenind noul vicecampion european al probei.

Berbecar a fost depasit doar de ucraineanul Oleg Verniaiev, gimnast care a dominat proba de o maniera categorica si a incheiat finala cu 15,866 puncte.

Andrei Muntean, al doilea finalist roman de la paralele, a obtinut doar 15,133 puncte si a incheiat proba pe locul al saselea, reusind sa-i depaseasca doar pe Tsarevici si Arican, sportivi care si-au ratat complet executiile.

Marius Berbecar aduce prima medalie Romaniei la acest aparat dupa 28 de ani. Anul trecut, Berbecar a fost doar al patrulea in finala, la un punct de Verniaiev, sportiv care, practic, la Montpellier si-a aparat aurul cucerit cu un an in urma la Sofia.

Si atunci, Andrei Muntean a fost al saselea, depasind doar sportivi care si-au ratat executiile.