AcasăSPORTFederer, umilit in 89 de minute

Federer, umilit in 89 de minute

Prima surpriza la Turneul Campionilor

Roger Federer a debutat cu stangul la Londra, Regele” a fost invins de japonezul Kei Nishikori, nr. 9 mondial, in doua seturi, 7-6 (7-4), 6-3, dupa un meci care a durat mai putin de o ora si jumatate, prima infrangere a elvetianului in fata lui Nishikori din ultimii patru ani.

Federer a fost la distanta mare de forma aratata in urma cu o saptamana, cand il invingea pe sarbul Novak Djokovic, in semifinalele turneului Masters 1.000 de la Paris. Elvetianul a jucat greoi, usor nervos, gresind mult, mai precis 34 de erori nefortate in primul set. Nishikori a marcat un mini-break in plus si a inchis cu 7-4, dupa 52 de minute. In mansa a doua Federer a fortat, a castigat game-ul de debut, pe serviciul adversarului, dar nu a fost de ajuns. Kei a revenit, a refacut break-ul imediat, a mai bifat unul la jumatatea setului si a terminat castigator. Invinsii si invingatorii din primele doua meciuri se vor intalni in etapa a doua a grupei Lleyton Hewitt. Este doar a treia victorie in meciurile directe pentru Nishikori in partidele cu Federer, ultima in  2014, la Mastersul de la Miami. Jucatorul nipon participa la Turneul Campionilor in  urma retragerii din aceasta competitie a lui Rafael Nadal ( operat la glezna) si  a  argentinianului Juan Martin del Potro care a suferit o fractura  de rotula dreapta in meciul cu croatul Borna Corici de la Shanghai. In primul meci din grupa Lleyton Hewitt, sud-africanul Kevin Anderson (6 ATP) s-a impus in fata austriacului Dominic Thiem (numarul 8 mondial), cu 6-3, 7-6 (12/10).