AcasăSPORTFederer si-a gasit nasul

Federer si-a gasit nasul

Argentinianul Juan Martin Del Potro a castigat dramatic finala de la Indian Wells, dupa ce „Regele” a ratat trei mingi de meci

Si el se numeste Juan Martin Del Potro, argentinianul a pus capat celor 17 victorii consecutive ale celui mai bun tenismen din lume, castigand finala de la Indian Wells cu 6-4, 6-7 (8), 7-6 (2), dupa doua ore si 42 de minute de joc.

Argentinianul Juan Martin Del Potro a castigat dramatic finala de la Indian Wells dupa ce Regele a ratat trei mingi de meci

O finala dramatica, in care Federer a ratat trei mingi de meci pe propriul serviciu la scorul de 5-4 in decisiv, iar dupa ce setul a ajuns in tie-break, Del Potro s-a impus si si-a trecut in palmares primul sau trofeu de Masters Series. Pentru victoria de la Indian Wells argentinianul a primit un cec de 1,3 milioane de dolari in timp ce adversarul sau a fost recompensat cu 654.380 dolari. „Este o victorie importanta! Dar mi-a venit greu sa cred ca am castigat turneul invingandu-l pe Roger intr-o finala superba. Cred ca sunt nr. 6 mondial acum. Este super pentru mine, dar trebuie sa continui sa muncesc. Nu ma preocupa ascensiunea in clasament, cifrele nu ma intereseaza. Eu vreau sa continui sa castig titluri ca acesta, daca voi putea. Imi doresc sa raman sanatos pe tot parcursul sezonului si sa joc cu placere”, a spus Del Potro. Pe tabloul feminin, Naomi Osaka(cea care a eliminat-o pe Simona Halep in semifinale) poate fi considerata invingatoarea supriza a turneului din California, dupa 6-3, 6-2 in finala cu rusoaica Daria Kasatkina. Japoneza are numai 20 de ani si a reusit sa invinga nume mari ale tenisului mondial -Sarapova, Radwanska sau Pliskova. Luni dimineata a avut loc tragerea la sorti a turneului de la Miami (20 martie – 1 aprilie), competitie unde Simona Halep este acceptata direct in turul al doilea, faza in care constanteanca va evolua cu Veronica Cepede Royg din Paraguay, locul 78 WTA sau cu o jucatoare din calificari.