AcasăSPORTFed Cup – victorie pentru Simona Halep

Fed Cup – victorie pentru Simona Halep

Victorie superba in primul meci din ziua a doua a confruntarii Cehia – Romania

Simona invins-o in trei seturi pe Karolina Pliskova si a dus scorul la 2-1 in favoarea Romaniei, in intalnirea cu Cehia de la Ostrava. Urmeaza sa se dispute a patra partida de simplu, intre Katerina Siniakova, locul 44 WTA si Mihaela Buzarnescu, 29 WTA. Daca va castiga Siniakova, echipa calificata in semifinale va fi stabilita dupa meciul de dublu Katerina Siniakova / Barbora Krejcikova – Irina Begu / Monica Niculescu. Daca va castiga Buzarnescu, Romania va merge in semifinalele Cupei Federaţiei pentru a doua oara in istorie.

Victorie superba in primul meci din ziua a doua a confruntarii Cehia Romania

Halep s-a impus la capatul unei partide care a durat 2 ore si 37 de minute, este cea de-a saptea victorie a jucatoarei romane in duelurile cu Pliskova, dar in acelasi timp prima in Fed Cup. Cehia a castigat ambele meciuri jucate cu Romania pana acum in Fed Cup, in 1980 in Berlinul de Vest, cu 2-1, in sferturile Grupei Mondiale, si in 2016, la Cluj-Napoca, scor 3-2, in primul tur al Grupei Mondiale. „Mai puteam, mai aveam destula energie, braţul mi-a obosit un pic pentru ca nu e usor pe acest teren, dar m-am simţit foarte bine si am luptat pana la capat, pentru ca mi-am dorit foarte mult sa castig. Nu e usor sa fiu ofensiva cu Karolina, pentru ca joaca destul de drept, destul de jos, e foarte greu sa intru in minge si sa dau si eu tare. Am incercat sa ma apar foarte bine, am incercat sa deschid terenul si atunci cand am avut ocazia am intrat cat de cat in teren si sa fiu mai agresiva. Nu stiu daca sunt un complex pentru ea, dar mereu avem meciuri grele si ma bucur ca de data aceasta am castigat eu in FedCup, ea m-a batut acasa, eu am batut-o acasa la ea, e egalitate. Meciurile din Top 5 sunt ca o finala de grand slam, ma bucur ca am putut sa fac faţa, ca am jucat destul de bine si ca am reusit sa castig. Nu intru la dublu, noi avem o echipa foarte puternica de dublu, dar eu am incredere ca Mihaela poate face un meci bun si sa castigam din simplu”, a declarat  Simona Halep.