AcasăSPORTFED CUP. Irina Begu aduce Romaniei al doilea punct contra Canadei

FED CUP. Irina Begu aduce Romaniei al doilea punct contra Canadei

Dupa victorie, Irina a fost felicitata de colege si de restul echipei, dar si de Simona Halep

Avand sustinerea publicului, dar si a Simonei Halep, prezenta la randul sau in tribunele salii Polivalente din Cluj, Irina a reusit sa aduca al doilea punct pentru echipa Romaniei, in confruntarea cu jucatoarele din Canada.

Dupa victorie, Irina a fost felicitata de colege si de restul echipei de Fed Cup, dar si de Simona Halep

Dupa ce Sorana castigase lejer, in mai putin de o ora, meciul contra lui Carol Zhao, Irina a avut misiune mai dificila in infruntarea cu Bianca Andreescu (canadianca de origine romana aflata, la 17 ani, pe locul 173 mondial).

Begu, bucuresteanca aflata pe locul 37 WTA a castigat primul set, dupa 40 de minute de joc, scor 6-3, l-a cedat la limita pe al doilea, 6-7 (4), pentru ca apoi sa incheie meciul in decisiv, 6-2. De altfel, la capatul celor 158 de minute de joc, Begu – vizibil bucuroasa de rezultat – le-a multumit suporterilor clujeni aflati in sala pentru sustinere si si-a manifestat regretul ca n-a reusit sa transeze situatia dupa doar doua seturi si ca i-a tinut mai mult in gradene.

sursa foto: Facebook/Romania Fed Cup Team