AcasăSPORTFED CUP : Am spulberat Canada

FED CUP : Am spulberat Canada

Dupa Simona Halep, si Irina Begu ne face sa ne simtim din nou mandri de performantele lor

Romania a castigat partida disputata impotriva Canadei, in turul I al Grupei Mondiale II din FED Cup, cu scorul de 3-0 si s-a calificat in barajul pentru Grupa Mondiala I. Irina Begu a adus punctul decisiv, ieri, printr-o victorie clara impotriva numarului 319 WTA, Katherine Sebov.

Dupa Simona Halep si Irina Begu ne face sa ne simtim din nou mandri de performantele lor

Irina Begu a inchis confruntarea Romania – Canada cu o evolutie sigura. Bucuresteanca a pus stapanire pe joc din primul game, hartuind serviciul fragil al unei adversare inalte, dar care nu valorifica acest lucru pe lansare. Primul set ar fi putut aluneca lin spre un 6-0, Irina avand mingi consecutive pentru un al treilea break. Avand avantaj net in punctele cele mai scurte, Irina a apasat prea mult returul, in fata unei jucatoare care deja cauta sa castige secunde inainte de serviciu, nu puncte. Avertizata de arbitru, Sebov a profitat totusi, a punctat pe tabela si, intrerupand seria Irinei, a deschis o etapa a jocului in care s-a mers cap la cap. Jucatoarea numarul unu in echipa lui Florin Segarceanu pentru aceasta confruntare a incheiat setul intai fara sa fi avut de infruntat vreo minge de break si cu un raport net favorabil in ceea ce priveste loviturile castigatoare (7-1). Begu a reluat sarja ofensiva in start de set doi: a luat din nou avantaj psihologic de un break de la primul joc. Cu doua duble greseli-cadou, Sebov a egalat scorul la 3. Bucuria in tabara Canadei a durat putin de aceasta data, pentru ca Irina a reactionat extrem de prompt, a ridicat imediat nivelul si si-a trecut in cont al patrulea break in meci, unul care a decis practic soarta partidei. Begu nu a mai cedat punct pe serviciu pana la final de meci si a dat start sarbatorii in tabara Romaniei.