AcasăSPORTFC Barcelona, triumf in primul „El Clasico” din sezon!

FC Barcelona, triumf in primul „El Clasico” din sezon!

Catalanii au obtinut o victorie superba in fata rivalei Real Madrid: 3-2 in amicalul de gala de pe Hard Rock Stadium din Miami, castigand trofeul International Champions Cup.

Catalanii au castigat International Champions Cup

Primul „El Clasico” din actualul sezon a fost urmarit de peste 60.000 de spectatori. Au avut si de ce: dupa nici trei minute de joc, Leo Messi a deschis scorul cu un sut deviat, dupa o pasa a lui Sergio Busquets. Atacurile formatiei lui Ernesto Valverde au continuat si golul 2-0 a venit petru minute mai tarziu: dupa o faza creata de Neymar si Luis Suarez, croatul Ivan Rakitic l-a executat pe portarul Keylor Navas. Real Madrid a reactionat in minutul 14, cand Mateo Kovaci a inscris cel mai frumos gol al meciului, dupa o actiune personala si un sut care l-a lasat fara replica pe  Jasper Cillesen. Au urmat ocazii de ambele parti, iar in minutul 36, Ascensio a egalat, fructificand o pasa excelenta a lui Kovacic. Desi imediat dupa pauza Zinedine Zidane a  apelat la Lucas, Vallejo, Nacho si Isco, Barcelona a dat lovitura prin Gerard Pique, la o lovitura libera executata de Neymar, desi brazilianul, dat ca si transferat la PSG, a mai ratat cateva ocazii importante. FC Barcelona si Real Madrid se vor infrunta din nou, pe 13 si 16 august, in partidele pentru Supercupa Spaniei.