AcasăSPORTDragoni de import

Dragoni de import

FC Porto, echipa romanului Cristian Sapunaru, a castigat, miercuri seara, trofeul Europa League, dupa ce s-a impus, cu 1-0, in finala de la Dublin contra celor de la Sporting Braga. Cele doua finaliste au avut in loturi doar 11 portughezi.

FC Porto s-a remarcat pe parcursul actualului sezon prin apetitul ofensiv, dar in finala Europa League a obţinut o victorie italieneasca, 1-0 cu Sporting Braga. Prima finala de cupa europeana 100% portugheza, disputa de la Dublin a iesit in evidenţa prin numarul mare de jucatori straini prezenţi pe teren. Invingatoarea, FC Porto, a avut opt straini in formula de start si 13 in lot. Villas Boas, antrenorul campioanei, a mizat pe sase brazilieni (trei titulari) si numai cinci portughezi (trei titulari). Sporting Braga ramane o echipa paradoxala. Specialista a jocului defensiv, ea a avut noua brazilieni (sase titulari) si numai sase portughezi (patru titulari). Desi cei doi antrenori au trecut 36 de fotbalisti pe foaia oficiala, cu greu am fi putut alcatui o echipa portugheza. De altfel, singurul gol al meciului a venit pe filiera columbiana. In minutul 44, Guarin a centrat, iar Falcao a marcat un nou gol cu capul. Printre strainii care au evoluat in finala s-a aflat si romanul Cristian Sapunaru. Cu un cartonas galben la activ inca din minutul 49, fundasul era sa-i coste pe cei de la Porto din cauza unor intrari periculoase in urma carora adversarii au solicitat eliminarea sa. Pana la urma Sapunaru a jucat tot meciul si a devenit al treilea fotbalist roman la rand care castiga o cupa europeana, dupa Raţ (2009, Cupa UEFA) si Chivu (2010, UEFA Champions League).