AcasăSPORTCroatia, in finala Cupei Mondiale. Fanii au sarbatorit calificarea istorica(VIDEO)

La cateva zile de cand eliminau, la penalty-uri, selectionata tarii-gazda, Rusia, jucatorii croati au reusit calificarea, in premiera, in finala unei Cupe Mondiale. Campioana se va decide duminica, intre Franta si Croatia.

Victoria de seara trecuta, in meciul contra Angliei, a adus, dupa cum era de asteptat, o bucurie uriasa in randul suporterilor croati, care au sarbatorit nu doar pe stadion, ci si acasa, mai exact pe strazile capitalei, Zagreb, faptul ca au ajuns la un pas de marele titlu.

Seara trecuta, selectionata antrenata de Zlatko Dalici a invins, cu scorul de 2-1, dupa prelunguri, echipa Angliei, asigurandu-si prezenta in finala actualei editii a Campionatului Mondial. Chiar daca au deschis scorul in minutul 5, prin Trippier, englezii au ratat calificarea in ultimul act al competitiei, dupa ce Perisic a adus egalarea, in minutul 68, pentru ca Mandzukic sa marcheze, in minutul 109, pretiosul gol al victoriei Croatiei.