AcasăSPORTChile, calificata de arbitri in finala Copei America

Chile, calificata de arbitri in finala Copei America

Chilienii fac totul pentru a cuceri prima Copa America din istorie

Gazda a competitiei, Chile a fost dusa de arbitri pana in finala Copei America. Ultima victima din turneu, Peru, s-a predat luni noapte, la Santiago, 2-1 pentru chilieni, care au jucat cu un om in plus din minutul 20.

Peru, echipa surpriza a competitiei, a avut prima ocazie de gol prin Jefferson Farfan (min. 9). Defensiva chiliana, fara suspendatul Gonzalo Jara, a suferit in fata cuplului Guerrero – Farfan, care a aratat forta si viteza. Lobaton a avut si el o ocazie buna (min. 17), dupa care situatia din teren s-a schimbat, o data cu eliminarea peruanului Carlos Zambrano (min. 20). Chile si-a concretizat superioritatea cu trei minute inainte de pauza, cand o centrare a lui Alexis Sanchez a ajuns la Eduardo Vargas, care l-a invins pe portarul Gallese. Deloc timorati, oaspetii au aratat si mai multa agresivitate in partea secunda, reusind chiar sa egaleze dupa o ora de joc (autogol Gary Medel). Totusi, Chile a ajuns in finala gratie eurogolului marcat de Vargas, in minutul 64. Chile va juca in finala de sambata cu invingatoarea dintre Argentina si Paraguay.