AcasăSPORTBuzarnescu, in optimi la Roma. Si a doua sa adversara a abandonat

Buzarnescu, in optimi la Roma. Si a doua sa adversara a abandonat

Dupa ce a beneficiat – e drept, pe finalul infruntarii din primul tur, cand conducea clar meciul cu Ostapenko – de abandonul letonei, Mihaela Buzarnescu a intrat pe teren, joi, avand-o ca adversara pe nemtoaica Julia Georges.

Romanca aflata pe locul 39 mondial a castigat primul set, 6-4. Goerges a egalat situatia, inchizand setul secund, 6-3, pentru ca, la scorul 4-4, in decisiv, dupa doua ore si 35 de minute de joc, sportiva din Germania (17 WTA) sa paraseasca terenul, abandonand din cauza unei accidentari.

Drept urmare, Mihaela Buzarnescu va juca in optimi la Roma 2019, urmand sa o infruntea chiar pe sportiva care conduce clasamentul mondial, japoneza Naomi Osaka.

sursa foto: Facebook