AcasăSPORTA tras la cativa milimetri de o medalie

A tras la cativa milimetri de o medalie

Eva Tofalvi a ratat tinta la al patrulea foc de la culcat

In proba de sprint 7,5 kilometri din cadrul concursului de biathlon, Eva Tofalvi s-a clasat pe locul 22, pozitie mincinoasa daca tinem cont de teribilul ghinion al sportivei din Miercurea Ciuc.

La al patrulea foc de la culcat, Tofalvi a ratat tinta, eroare care a costat-o macar pozitia a 4-a in clasamentul final, daca nu chiar locul 3 si implicit medalia de bronz, dupa parerea antrenorului Simon Marton. „A fost vorba doar de ghinion, asa se intampla cand sunt numai cativa milimetri in joc. Fratele meu e suparat, voia sa ma clasez intre primele trei si chiar ar fi fost posibil. Daca nu trageam al patrulea foc pe langa…”, a conchis cvintupla participanta la Jocurile Olimpice de iarna, completata de cel care a pregatit-o pentru acest concurs: „ Ar fi terminat macar pe 4 daca nu rata. Pacat, fiindca a alergat foarte bine”. Intr-adevar, penalizarea de 30 de secunde si 150 de metri a influentat clasamentul, Eva Tofalvi terminand in final abia pe locul 22. Biatlonista are sansa sa-si ia astazi revansa, in proba de urmarire 10 kilometri.
Castigatoare in sprint 7,5 kilometri a fost slovaca Anastasia Kuzmina (campioana si la Vancouver, in 2010).