Va prezentam programul principalelor teatre din Bucuresti pentru saptamana 23 -29 mai, asa cum a fost anuntat de acestea.
Teatrul Odeon, Sala Studio:
Marti, 24 mai, ora 19:00 – „Succesul lui Montale în Romania la treizeci de ani de la disparitia sa”, dialog cultural, invitat italienistul Serban Stati;
Miercuri, 25 mai, ora 20:30 – „Micul print” de Antoine de Saint Exupery, regia Carmen Lidia Vidu;
Vineri, 27 mai, ora 20:30 – „Micul print” de Antoine de Saint Exupery, regia Carmen Lidia Vidu;
Duminica, 29 mai, ora 20:30 – „Polanski Polanski” de Saviana Stanescu, regia Tamilla Woodard;
Teatrul Odeon, Sala Majestic:
Joi, 26 mai, ora 19:00 – „Gaitele” de Alexandru Kiritescu, regia Alexandru Dabija;
Vineri, 27 mai, ora 19:00 – „Natura moarta cu nepot obez” de Ion Sapdaru, regia Eugen Fat;
Sambata, 28 mai, ora 19:00 – „In container” de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban;
Duminica, 29 mai, ora 11:00 – „Un tango mas” de Razvan Mazilu, directia de scena Alexandru Dabija;
Duminica, 29 mai, ora 19:00 – „Un tango mas” de Razvan Mazilu, directia de scena Alexandru Dabija.
Teatrul Act:
Luni, 23 mai, ora 19:00 – „Acasa la tata” de Mimi Branescu, regia Alexandru Dabija;
Marti, 24 mai, ora 19:00 – „Dumnezeul de a doua zi” de Mimi Branescu, regia Claudiu Goga;
Teatrul National Bucureati, Sala Amfiteatru:
Miercuri, 25 mai, ora 19:00 – „Visul unei nopti de vara” de William Shakespeare, regia Felix Alexa;
Joi, 26 mai, ora 19:00 – „A patra sora” de Janusz Glowacki, regia Alexandru Colpacci;
Vineri, 27 mai, ora 19:00 – „Cinci femei de tranzitie” de Rodica Popescu Bitanescu, regia Rodica Popescu Bitanescu;
Sambata, 28 mai, ora 19:00 – „Noiembrie” de Ana Maria Bamberger, regia Alice Barb;
Duminica, 29 mai, ora 19:00 – „Iubiri interzise” de Yukio Mishima, regia Issey Takizawa;
Teatrul National, Sala Atelier:
Miercuri, 25 mai, ora 19:00 – „Legenda marelui inchizitor” după Feodor Dostoievski, regia Radu Penciulescu;
Vineri, 27 mai, ora 19:00 – „Avalansa” de Tuncer Cucenoglu, regia Radu Afrim;
Sambata, 28 mai, ora 19:00 – „Tectonica sentimentelor” de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;
Duminica, 29 mai, ora 19:00 – „Camerista” după Hermann Broch, regia Dan Stoica;
Teatrul National, Sala Mare:
Vineri, 27 mai, ora 19:00 – „Dineu cu prosti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru;
Sambata, 28 mai, ora 19:00 – „Toti fiii mei” Arthur Miller, regia Ion Caramitru;
Duminica, 29 mai, ora 19:00 – „Comedia norilor” după Aristofan, regia Dan Tudor;
Teatrul National, Sala 99:
Sambata, 28 mai, ora 19:00 – „Scara pisicii” de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru.
Teatrul Bulandra, Sala Izvor:
Joi, 26 mai, ora 18:30 – „Ingropati-ma pe dupa plinta”, dramatizare dupa Yuri Kordonsky, regia Yuri Kordonsky;
Sambata, 28 mai, ora 18:30 – „Ingropati-ma pe dupa plinta”, dramatizare după Yuri Kordonsky, regia Yuri Kordonsky;
Duminica, 29 mai, ora 19:00 – „Casatoria” de Gogol, regia Yuri Kordonsky.
Teatrul Mic:
Marti, 24 mai, ora 19:00 – „Interpretul” de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe;
Miercuri, 25 mai, ora 19:00 – „Ma mut la mama” de Andreas Petrescu, regia Gelu Colceag;
Joi, 26 mai, ora 19:00 – „Visul unei nopti de vara” după William Shakespeare, regia Gelu Colceag;
Vineri, 27 mai, ora 19:00 – „Spionul Balcanic” de Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga;
Sambata, 28 mai, ora 19:00 – „Hotelul dintre lumi” de Eric-Emmanuel Schmitt, un spectacol de Alice Barb;
Duminica, 29 mai, ora 19:00 – „Cum iubeşte cealalta jumatate” de Alan Ayckbourn, regia Sanda Manu.
Teatrul Foarte Mic:
Vineri, 27 mai, ora 19:00 – „Google tara mea!” de Mihaela Michailov, regia Alexandra Badea;
Duminica 29 mai, ora 19:00 – „Interzis sub 18 ani” de Mihaela Michailov, regia Ioana Paun.