AcasăOldTu sa te bucuri alta data!

Tu sa te bucuri alta data!

Sahtior Donetk a devenit pentru a 6-a oara campioana a Ucrainei, dupa victoria cu 2-0 in fata celor de la Metalurg Donetk, sâmbata in runda 28.

Cu opt puncte avans fata de Dinamo Kiev, Sahtior avea nevoie de un succes in disputa cu Metalurg pentru a-si asigura titlul de campioana, asta cu doua etape inainte de final. Sahtior a deschis scorul abia in prelungirile primei reprize, prin Luiz Adriano, insa capitanul Srna a inchis tabela in minutul 86, cu un sut superb, din lovitura libera de la 25 de metri. Gruparea patronata de Rinat Akmetov a devenit astfel pentru a sasea oara campioana a Ucrainei, cinci dintre titluri fiind cucerite in era Lucescu. Altfel, incepute in perioada dublei cu FC Barcelona din Champions League, neintelegerile dintre Mircea Lucescu si Razvan Rat continua. Fundasul a fost uitat pe banca de rezerve si la meciul cu Metalurg, fotbalistul din Slatina fiind decis sa plece de la Sahtior in vara.