AcasăOldTamas, pe lista neagra la West Bromwich

Tamas, pe lista neagra la West Bromwich

Intrat in dizgratia managerului Roy Hodgson, fundasul Gabriel Tamas, singurul fotbalist român din Premier League, ar putea pleca din vara de la West Bromwich Albion.

Adus la WBA pe vremea italianului Roberto Di Matteo, Tamas nu este un fotbalist pe placul actualului antrenor, Roy Hodgson, astfel ca internationalul român a prins rar prima echipa in ultimele luni. Hodgson a preluat-o pe West Brom pe 11 februarie anul acesta, dupa ce Di Matteo pierduse 13 meciuri din 18 in campionat. Cu Hodgson la timona, West Brom a inregistrat trei victorii, cinci egaluri si o singura infrângere, 1-3 cu Chelsea, astfel ca gruparea din West Midlands a urcat pe locul 12 in campionat si este la sase puncte de retrogradare. In era Hodgson, Tamas a fost titular intr-un singur meci, 1-1 cu Wolverhampton, pe teren propriu, si a mai bifat 22 de minute in alte trei partide (opt minute cu West Ham United, 12 minute cu Birmingham si doua minute cu Sunderland, când a luat si cartonas galben). Fundasul român a ramas pe banca de rezerve la meciurile cu Chelsea, Arsenal si Stoke si a lipsit din lot la meciurile cu Tottenham si Liverpool. Fost antrenor la echipe de top precum Internazionale Milano sau Liverpool, Hodgson a precizat ca echipa va avea nevoie de intariri daca va reusi sa se salveze de la retrogradare. Tehnicianul englez doreste sa aduca o serie de jucatori cu experienta, printre cei vizati fiind si Sotirios Kyrgiakos si Christian Poulsen, fostii lui elevi de la Liverpool.
Tamas se afla pe lista neagra a celor de la West Brom si din cauza unor incidente petrecute in era Di Matteo. Fundasul român a incasat aiurea un cartonas rosu in meciul cu Blackburn de pe teren propriu, din 28 decembrie, pentru a avea câteva zile libere de Anul Nou, si a marcat un autogol in meciul cu Blackburn din deplasare, de pe 23 ianuarie.