AcasăOldSa nu faci ce face Popa!

Sa nu faci ce face Popa!

Cele doua goluri ale confruntarii din Gruia, partida disputata joi seara, in epilogul etapei 26, au fost marcate in conditii neregulamentare, dar sub „girul“ arbitrului asistent din Pascani.

Cel mai asteptat derby al Provinciei a fost stricat de arbitraj, mai precis de tusierul Ionel Popa. Joi seara, CFR si Universitatea Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, ambele reusite fiind neregulamentare, dar validate de „central“ la semnalizarile acestui Stevie Wonder cu mustata din Pascani. Aflat cu talonul de pensie in buzunar, „asistentul“ Ionel Popa s-a razbunat pentru toate frustrarile „tusierilor“ mioritici, de la Valeriu Argaseala incoace.

Doua goluri s-au marcat in derby, ambele „neregulamentare“, dar validate la semnalizarile „asistentului“ din Pascani:
1. In minutul 24, Emmanuel Kone (CFR Cluj) a plecat din spatele ultimului aparator al oaspetilor si l-a executat pe goal­keepe­­rul Marius Popa (1-0). Ionel Popa nu a ridicat fanionul, desi ivorianul s-a aflat intr-o evidenta pozitie de ofsaid, iar faza s-a petrecut chiar sub ochii sai.
2. In cel de-al treilea minut de prelungiri, balonul sutat de Ionut Cojocnean a lovit bara transversala si a cazut pe linia portii. Golul a fost garantat de Popa, care l-a convins cu argumente solide pe „centralul“ Hategan sa valideze reusita „studentilor“.

*CCA l-a trecut pe linie moarta*

Convinsi ca nu mai pot „scoate“ arbitru din Ionel Popa, membrii CCA l-au trecut pe linie moarta inca de anul trecut. Insa, numai pe plan extern, purtatorul ecusonului FIFA fiind delegat doar la trei partide in afara granitelor. Astfel, pe 10 februarie, Popa a mers la Riad, in brigada condusa de Cristi Balaj, care a arbitrat derby-ul Al Hilal – Al Nasr. Peste cinci luni, impreuna cu Augustus Constantin, el a impartit dreptatea in Azerbaidjan, la meciul FC Baku – Buducnost Podgorica din Europa League. In fine, ultima deplasare a prins-o pe 19 august, la Dortmund, cu ocazia intâlnirii dintre Borussia si FC Qarabag, din mansa tur a play-off-ului Europa League.

*Iese la „pensie“ din arbitraj*

Campionatul in curs reprezinta ultima „salva de tun“ pe care o mai poate trage Ionel Popa. Din vara, pascaneanul se va retrage din arbitraj, din cauza vârstei (45 de ani) si va fi obligat de regulamentele internationale sa lase jos fanionul, chiar daca prietenii din Liga 1 il mai vor o tura. De-a lungul timpului, si alti arbitri au ales sa iasa din activitate prin erori monumentale. Cel mai elocvent exemplu este cel al fostului „central“ Constantin Fratila: s-a retras in glorie, pe 27 octombrie 2001, cu un FC Arges – Rapid (1-0) de neuitat nici dupa 10 ani.

*Recuperat de primarul Nichita*

Neimplicat in cazul „Penescu“, Ionel Popa are parte de un viitor linistit. Si asigurat de Gheorghe Nichita. Primarul orasului Iasi isi face brigada de arbitri in Palatul Roznovanu: ultimul nume adus sa lucreze la Municipalitate este cel al lui Ionel Popa, arbitru asistent cu carte de munca la Biroul de Cultura, Culte si ONG din cadrul Primariei Iasi, acolo unde ocupa functia de inspector pe probleme de sport. Edilul Iasiului i-a mai cooptat la Primarie si pe Cristian Starica si Anton Helesteanu, ambii fosti arbitri.

*Pe mâna lui Popa a pierdut Vaslui doua puncte la Brasov*

In etapa a 21-a, FC Vaslui s-a deplasat la Brasov, o partida care avea sa se termine la egalitate, scor 1-1. Vinovat de acest rezultat a fost acelasi asistent Ionel Popa. In minutul 55, gazdele au egalat prin Cardoso, insa toata faza a plecat de la un ofsaid de doi metri nesemnalizat de asistentul din Pascani. La finalul partidei, Adrian Porumboiu afirma: „Sunt dezamagit ca am pierdut doua puncte pe un ofsaid nesemnalizat. Nu cred ca a fost o simpla greseala, ci o rea intentie. FC Vaslui a devenit material didactic pentru cursurile de arbitraj“.