AcasăOldNoapte amara pentru Chivu

Noapte amara pentru Chivu

Intr-un meci in care Cristi Chivu si-a lasat echipa in 10 oameni inca din minutul 50, AC Milan a spulberat Interul in derby-ul campionatului, iar formatia lui Allegri are drum liber catre titlu.

„Derby de la Madonnina“ a inceput in tromba, cu o mare eroare a lui Maicon, de care a profitat Pato, acesta deschizând scorul in secunda 46. Chivu a fost distribuit in centrul apararii, unde a facut cuplu cu tânarul Ranocchia. Capitanul nationalei nu s-a miscat rau pâna in minutul 50, când l-a faultat, in pozitie de ultim aparator, pe brazilianul Pato, iar arbitrul Rizzoli a decis sa-l trimita pe internationalul român la cabine. De alt­fel, Chivu a primit nota 4 din partea tuturor ziarelor din peninsula, mass-media considerând ca gestul sau a scos Inter din meci. AC Milan a mai punctat prin acelasi Pato, dar si prin Cassano, distantându-se la 5 puncte de Inter.

*Super Cavani, fabuloasa Napoli*

Victoria stabilita de golurile marcate de Pato (2) si Cassano duce Milanul la cinci puncte de rivala sa, dar acum amenintarea nu mai vine de la echipa pregatita de Leo­nardo, ci din Sud. Ieri, Napoli s-a impus cu 4-3 in fata formatiei Lazio, asta dupa ce romanii au condus cu 2-0 si 3-2. Ca de obicei, eroul de pe „Stadio San Paolo“ s-a numit Edinson Cavani, uruguayanul reusind un hattrick care il duce la cota 25 de goluri marcate in acest sezon de Serie A. Napoli a trecut pe locul 2, la trei puncte in spatele liderului AC Milan.