AcasăOldPrimera-i GATA!

Primera-i GATA!

Jose Mourinho a suferit prima infrângere pe teren propriu dupa 150 de partide, infrângerea Realului, coroborata cu victoria Barcelonei pe terenul lui Villarreal, rezolvând cumva situatia titlului in Primera Division.

Real Madrid avea nevoie de victorie in disputa cu Sporting Gijon, echipa care incheiase la egalitate, scor 1-1, cu FC Barcelona, in urma cu sapte runde. In fata asturienilor, Mourinho a jucat fara vedetele Ronaldo, Xabi Alonso, Benzema si Marcelo, accidentati sau pur si simplu menajati. Dezastrul s-a consemnat in minutul 78, când De las Cuevas a marcat in poarta „galacticilor“ si a pus capat viselor madrilenilor la titlu. Chiar si recordul lui Mourinho, cel al partidelor fara infrângere pe teren propriu, s-a spulberat: 9 ani s-au facut praf in doar 90 de minute cu Sporting Gijon. La câteva ore distanta de cutremurul de pe „Bernabeu“, Barcelona avea sa se impuna pe „El Madrigal“ din Villarreal, depasind, la limita, scor 1-0, fosta formatie a lui Craioveanu. Catalanii au invins gratie unui gol marcat de Gerrard Pique in minutul 67. O victorie cu scandal, din moment ce iubitul Shakirei a fost acuzat ca a comis hent inainte de a marca. Dupa etapa 30, sansele Realului la titlu s-au diluat simtitor, madrilenii având 8 puncte de recuperat si meciuri crunte: cu FC Barcelona, CF Valencia, FC Sevilla sau Villarreal.