AcasăNewsSimona Halep a spulberat-o pe Madison Keys

Simona Halep a spulberat-o pe Madison Keys

Taifunul tenisului s-a dezlantuit la Singapore

Simona Halep a inceput, ieri ,seria de intalniri din cadrul editiei de anul acesta a Turneului Campioanelor. In primul meci, Simona Halep a spulberat-o pe Madison Keys, numarul 7 WTA, cu 6-2, 6-4, dupa o ora si 8 minute.

Simona Halep a inceput in forta editia din acest an a Turneului Campioanelor. Numarul 7 WTA, Madison Keys, nu i-a pus probleme romancei. Cu un serviciu bun si foarte atenta la retur, Halep a facut doua break-uri in primul set si s-a impus cu 6 la 2, in mai putin de 30 de minute. Actul secund a fost mai echilibrat. Halep a facut repede un break, dar s-a vazut egalata la 4. Romanca a revenit imediat in avantaj: a castigat un nou game pe serviciul adversarei, printr-o executie perfecta. Dupa o ora si 8 minute, Halep si-a adjudecat victoria, prima din Grupa Rosie. Simona va juca urmatorul meci impotriva castigatoarei partidei dintre liderul mondial, Angelique Kerber si Dominika Cibulkova. „Este mereu o placere sa joc pe acest teren, dau ce am mai bun de fiecare data si vreau sa castig fiecare meci jucat aici”, a declarat Simona Halep. In meciul cu Madison Keys, Simona Halep a avut un procentaj de 59% pe primul serviciu si doar 12 greseli nefortate, fata de cele 41 ale adversarei sale.