Ai o poveste fotografii, sau materiale audio/video care crezi ca merita sa fie publicate?
Scrie-ne pe pont[@]national.ro (fara [ ]) sau completeaza formularul de AICI!
Home » News » Iohannis, „ficusul” cu apucaturi comuniste

Iohannis, „ficusul” cu apucaturi comuniste

Autor:

Cand te uiti la el, n-ai spune ca ar ascunde atatea vanitati. Pare bland ca un ficus si cam la fel de mut. Sa juri ca pentru asta a fost ales, sa decoreze peisajul de la Cotroceni, vegetand in vreun hardau de protocol. Ornament, ornament, dar toate au o limita. Zambetul lui, oricum fals, devine voit arogant cand aude de PSD, Dragnea sau Tariceanu. Este momentul in care ficusul Iohannis isi descopera subit talente comuniste, chemand Guvernul la judecata poporului.

 

iohannis3 Iohannis, „ficusul” cu apucaturi comuniste

Klaus Iohannis mizeaza pe propagandistii din strada precum Ion Iliescu pe mineri si Gheorghiu-Dej pe ceferisti

Macinat de eterna lui scormoneala launtrica frustranta, tradusa prin „de ce ei si nu doar eu?”, Klaus Iohannis dovedeste ca nu recunoaste votul din 11 decembrie. Dorinta lui, declarata oficial, ca PNL sa fie singurul partid conducator, a ramas priponita de gard precum martoaga uitata la iarmarocul comunal. Romanii, s-a vazut, au avut o cu totul alta preferinta, razandu-i in nas. Iar asta il scoate din minti.

La judecata strazii

Inca nu este clar ce intelege Klaus Iohannis prin democratie, notiune de care face atata tam-tam. A ramas ancorat la nivelul alegerilor din 2014, cand declara  ca nu doreste o cosmetizare a Guvernului PSD, ci preluarea totala a puterii, inclusiv prin schimbarea arhitecturii politice a Parlamentului. Ghinion! Sortii i-au fost potrivnici. Nici vorba de acomodare cu realitatea, o tine in continuare pe-a lui. Este evident ca vrea daramarea Guvernului Grindeanu cu orice pret. Un Guvern care ii sta ca un ghimpe in ochi. Nu spune, insa, de ce Guvernul PSD-ALDE nu este bun si nici de ce trebuie schimbat. Nu a iesit public cu vreo justificare. Nu conteaza decat dorinta lui, pentru care se bate cu o indarjire demna de o cauza mai decenta. In mod aberant, s-a ajuns in situatia absurda de a incita strada la judecarea Guvernului, de parca strada este factorul decizional in Romania. Sigur, este dreptul nemultumitilor de a protesta, dar seamana teribil cu un fel de judecata a poporului, la dimensiuni mai reduse. Aduce, pana la un punct, cu poporul chemat si dresat sa-i condamne cu adanca manie proletara pe toti cei care se opuneau comunismului, numai ca aici rolurile sunt distribuite altfel.

Obsedat de putere

Prezenta lui la un miting neautorizat si incitarea multimii sub paravanul cetateanului nemultumit nu face altceva decat sa dea apa la moara strazii, o masa usor de manipulat. De la protestul impotriva ordonantelor de gratiere si de modificare a Codului penal s-a ajuns la proteste fata de CNA si impotriva televiziunilor care, chipurile, nu au prezentat bine manifestatiile. Mai mult, se fac apeluri catre varii clienti sa nu isi mai faca publicitate pe posturile TV care nu plac propagandistilor din strada. Dar toate astea sub masca sustinerii luptei anticoruptie, promovata de el ca tema pentru referendum, dupa ce a luat plasa cu varianta „Nu gratierii!”. Ca si Gheorghe Gheorghiu-Dej, Stalin si maghiarul Mátyás Rákosi, toti comunisti sadea, Klaus Iohannis pozeaza in omul prietenos si binevoitor, incercand sa lase impresia de modestie si bunavointa. In realitate, pare ca este obsedat de putere, ca si acestia. A reusit sa probeze si altceva?


5 comentarii to Iohannis, „ficusul” cu apucaturi comuniste

 1. aura

  Castiguri online. Cautam urgent operatori pe internet. Castigurile sunt foarte motivante. Lucrati acasa la dvs, la calculator, in timpul liber. Asiguram instruire gratuita si de cea mai buna calitate. Trebuie sa aveti varsta de 18 ani si cunostinte minime de navigare pe internet. Cereti acum detalii la adresa de email a unuia dintre coordonatorii echipei noastre: aura1dia@gmail.com

 2. carmen

  Bani pe internet. Cautam urgent operatori pe internet. Castigurile sunt foarte motivante. Lucrati acasa la dvs, la calculator, in timpul liber. Asiguram instruire gratuita si de cea mai buna calitate. Trebuie sa aveti varsta de 18 ani si cunostinte minime de navigare pe internet. Cereti acum detalii la adresa de email a unuia dintre coordonatorii echipei noastre:cami21_2005@yahoo.com

 3. allan

  Personaj care nu inspira incredere sub nicio forma. Pervers, ranchiunos si razbunator. N-as dormi in aceeasi camera cu el.

 4. Teodora

  Oportunitate noua pentru anul 2017. Minim 491,52 euro. Nu trebuie sa aveti experienta. Asiguram instruire GRATIS la distanta si online. Cerinte: cunostinte minime de utilizare a calculatorului (word, pdf, email, internet), seriozitate, lucru 2 ore pe zi, in timpul liber. Oferim seriozitate si un mediu excelent de lucru. Pentru a aplica și dvs la aceasta oferta, trimiteti mesajul APLIC la una dintre adresele de email ale departamentului de informatii: teodorateo56@gmail.com

 5. costica

  Posibilitate de castig pentru anul 2017. Minim 491,52 euro. Nu trebuie sa aveti experienta. Asiguram instruire GRATIS la distanta si online. Cerinte: cunostinte minime de utilizare a calculatorului (word, pdf, email, internet), seriozitate, lucru 2 ore pe zi, in timpul liber. Oferim seriozitate si un mediu excelent de lucru. Pentru a aplica și dvs la aceasta oferta, trimiteti mesajul APLIC la una dintre adresele de email ale departamentului de informatii:
  pacurarucostica1963@gmail comComenteaza pe Facebook


Ziarul National
Recomandarile zilei 23-02-2019
 
Multumim pentru apreciere!
NU, multumesc!