AcasăNewsCatalina Ponor, spectacol de aur la Baku

Catalina Ponor, spectacol de aur la Baku

Catalina Ponor a obtinut, ieri, medaliile de aur la barna si la sol la Cupa Mondiala de la Baku.

Catalina Ponor, care anul acesta implineste 30 de ani, a fost singura din cei sapte sportivi romani prezenti la start care a reusit sa treaca de faza calificarilor, urmand sa evolueze la barna si sol, aparatele sale favorite. Catalina a fost notata la sol cu 13,433 (13,233 in calificari), iar in finala de la barna 13,833 puncte, fiind urmata de gimnasta elena Vasiliki Millousi (13,633 puncte) si australianca Emily Little (13,433). In calificari, Ponor a fost prima, cu 14,233 la barna si 13,233 la sol, dupa noul cod de punctaj, in timp ce a doua reprezentanta a Romaniei, care va evolua si la Campionatul European din luna aprilie, Anamaria Ocolisan, a ratat ambele finale (10,833 la sol – locul 15, si 9.900 la sarituri – locul 16). La Cupa Mondiala de la Baku s-au aflat in competitie 120 de gimnasti (85 de baieti si 35 de fete) din 21 de tari.Etapa de Cupa Mondiala de la Baku reprezinta un test important inaintea Campionatelor Europene de la Cluj-Napoca, programate intre 19-23 aprilie.