Una calda si alta rece!

A treia etapa a… ofurilor a inceput vineri, cu intalnirea dintre „cainii rosii”, poate cei mai suparati pentru pozitionarea lor in „out”, si ciobanasii din Tara Barsei.

In primul mitan, elevii lui Mircea Rednic au jucat un fotbal frumos, pe alocuri spectaculos, dar mai ales eficient, impingandu-le sibienilor de doua ori mingea in poarta. Apoi… au obosit subit! Ce soi ciudat de cafea le-o fi dat la pauza elevilor sai antrenorul bucurestean, este greu de ghicit (probabil nechezol amestecat cu seminte de mac), fiindca acestia au facut-o de oaie in repriza a doua, prezentandu-se precum fotbalistii amatori din comuna Falastoaca! Transformarea inexplicabila a celor din Stefan cel Mare a starnit avantul adversarilor, astfel ca baietii lui Miriuta le-au facut zile fripte si i-au bagat in sperieti. Norocul „alb-rosilor” a fost mare cat roata carului, caci ardelenii nu au reusit sa inscrie nici macar golul de onoare, despre care pana si „Puriul” a recunoscut ca oaspetii, prin jocul lor, l-ar fi meritat. Se pare ca fotbalistii adusi de el nu au inca o conditie fizica multumitoare, motiv pentru care in minutele reprizei secunde nu mai pot alerga. Un fan al „haitei”, suparat de evolutia stearsa a favoritilor, a strigat celor din tribuna oficiala: „Una calda s-alta rece!”. *A doua zi, sub lumina lampaselor moderne, in Gruia, „ceferistii”, luati curand de suflet de ex-chinezul Dan Petrescu, i-au primit, cu nu prea multa… amicitie, pe fotbalistii din orasul unde se afla Podul Prieteniei. Giurgiuvenii, ca veni vorba despre ei, duc in spate efectele parei facute la Federatie de catre cultivatorii de praz si vita nealtoita, cum ca s-ar fi lasat pe tanjala in intalnirea cu FCSB, pierduta cu 2-0, din pricina faptului ca Gigi Becali i-ar fi imprumutat o suma considerabila, in euro, patronului lor, Ioan Niculae! Revenind la jocul de la Cluj, putem spune ca intoarcerea „Bursucului” la echipa cu care a castigat in sezonul trecut campionatul nu a rupt inima targului, cum se asteptau fanii de pe Somes. Meciul a avut si el, ca si cel dintre Dinamo si Hermannstadt, una calda si alta rece. Ardelenii au castigat greu, cu scorul de 1-0, asa cum au tot facut-o in actualul campionat. Astra a jucat foarte bine in prima repriza, pasand si creand faze spectaculoase, ca apoi, in partea a doua a meciului, sa ajunga de nerecunoscut: mingi pierdute cu toptanul, pase la adversar, nicio tactica, de parca jucatorii se aflau la o miuta incropita pe nisipul strandului ICAB. Vazandu-i pe alde Belu cum se aiuresc peste masura, clujenii, in repriza cu pricina, au prins curaj si s-au trezit din starea care-i cotropise in primul mitan, asa ca au iesit la joaca, reusind astfel sa inscrie unicul gol si sa-si adauge inca trei puncte la zestrea avuta. *Duminica, la ora digestiei, la Chiajna, echipa edilului din Voluntari, condusa de Bergodi, le-a pus balonul pe nasalie celor de la Concordia, invingandu-i cu 2-1. Mai probabil, simbriasii primarului Mircea Minea vor bate mingea, in campionatul viitor, la intalnirile de la matineu! *Spre seara, inaintea asfintitului, in „dulcele targ al Iesilor”, „politehnicienii” lui Stoican au inghitit doua pastile de chinina, administrate de elevii lui Edi Iordanescu. Meciul a fost destul de interesant, cele trei goluri (2-1 pentru Gaz Metan) fiind inscrise in doar opt minute. *Al doilea joc din cadrul play-off-ului s-a disputat la Bucuresti, echipa lui Teja intalnind trupa fotbalistilor din Banie. Meci pe muchie de cutit, intrucat invinsa isi cam ia adio de la stupul cu miere! Dupa un joc in viteza, cu multe faze de poarta, alde Morais (cel mai bun jucator de pe teren) au reusit sa-i infranga pe olteni cu scorul de 3-2. Prima repriza a fost spectaculoasa, incheindu-se la egalitate, 2-2, dar in partea a doua a intalnirii intensitatea jocului a mai scazut, ca urmare a efortului depus in debutul partidei, golul victoriei fiind inscris de Gnohere, in minutul 71. Arbitrul Hategan a avut de condus un meci destul de greu, fiindca s-a jucat… barbateste, iar el a trebuit sa cantareasca bine toate trantele si caderile dragutilor de fotbalisti. De asemenea, a anulat un gol, pe drept, din motiv de ofsaid, inscris de bucuresteni. Craiovenii au facut eforturi mari sa poata face fata celor de la FCSB, care la spartul targului pareau revigorati! Dar vom vedea ce ispravi vor face de-aici inainte! Deocamdata, „ros-albastrii” ocupa locul secund, cu 31 de puncte, la o distanta de cinci prajini de CFR Cluj!