Tulai, Doamne!

Nu a trecut multa vreme de la incheierea Campionatului Mondial din Rusia, in care Franta a castigat medaliile de aur, ca iata, vineri, 20 iulie, mult-asteptatul campionat carpatin a inceput, in pofida vipiilor si ploilor cu galeata care potopesc pamantul.

In prima partida, CFR Cluj, condusa acum de fiul lui Tata Puiu, Edward Iordanescu, a primit in gara din Gruia trupa de botosaneni, urmasi, zice-se, ai canonizatului Stefan cel Mare. Multumita lotului de jucatori foarte buni, echipa de sub Feleac primise girul pariorilor ca posibila castigatoare la scor, mai cu seama ca botosanenii au pierdut cativa fotbalisti talentati, intre care si surprinzatorul pusti Morutan. Jocul a fost unul interesant, cu faze alerte, clujenii inca din start infigandu-se in reduta moldovenilor, carora le-au inscris un gol, prin Vinicius, pe la jumatatea primei reprize. Cele cateva sarje ale gazdelor ne-au convins sa credem in ce preziceau maestrii pariurilor, numai ca, la doua minute de la debutul mitanului secund, „moldoveanul” Fülöp i-a facut pocinogul portarului „ardelean” Arlauskis. Scorul devine 1-1, se joaca la ambele porti, botosanenii chiar se „obraznicesc” si sunt pe cale sa le produca beleaua baietilor lui Edi. Timpul trece ‒ vorba cantecului ‒ ca nebunul, ardelenii intra in criza, trimit cu disperare mingea in careul lui Pap, dar degeaba, intrucat „obiectul” ajunge prin tribune. Meciul se incheie, campionii sunt pierduti in neant, iar unul dintre conducatorii clubului ardelean se inchina, soptind tanguitor: „Tulai, Doamne, ne-o facura…!”. A doua zi, pe seara, pe un stadion aproape gol, cu tribunele vopsite multicolor ca o sorcova, la Sibiu echipa lui Pelici a reusit cu greu sa castige cu 1-0 intalnirea cu trupa din Sfantu Gheorghe, Sepsi, care, desi invinsa, a dominat jocul, mai ales in repriza secunda, ratand, din pacate pentru ea, nu numai egalarea, poate chiar victoria. Norocul izbanzii nou-promovatei Hermannstadt a stat in neatentia de cateva clipe a apararii oaspetilor, care in minutul 11 i-au „permis” lui Blanaru sa inscrie. Desi victorioasa, echipa din Sibiu nu m-a impresionat deloc si consider ca a facut o partida mediocra, ea remarcandu-se doar prin… norocul incepatorului! Urmatoarea confruntare a zilei s-a desfasurat in cantecul valurilor dunarene, la Giurgiu, intre Astra si FCSB. Partida starnea un deosebit interes fiindca echipa de la Dunare avea un nou antrenor, pe Maldarasanu, tehnician fara carnet, contrapus lui Nicolae Dica, de curand posesor al licentei, dar inca expus… sabiei lui Damocles (din Pipera!). Jocul a inceput in nota de dominare a bucurestenilor, actiuni finalizate insa cu vreo doua ghele, ca dupa vreun sfert de ora sprinteneala acestora sa se stinga precum o lumanare topita, dand ghes gazdelor sa-si revina din pumnii primiti si sa preia controlul ostilitatilor. De aici incolo, balonul s-a plimbat mai mult prin picioarele giurgiuvenilor, iar ex-stelistii au alergat, precum cainele, de la un stapan la altul, incercand sa le opreasca adversarilor elanul. Dominarea elevilor lui Maldarasanu s-a materializat in minutul 43, cand Llullaku a introdus mingea in plasa sub care trona Balgradean. Ne asteptam ca in partea a doua a meciului alde Teixeira sa se puna pe jucat fotbal si sa schimbe tabela de scor, dar cu toate ca au fost introdusi in teren Morutan si Moncilovici, eficienta si aspectul jocului generat de tabara ros-albastra au ramas tot la cota mediocritatii. Din pacate, echipa lui Becali nu a avut in teren un atacant central de meserie, iar cei care au mimat suplinirea acestui post au fost doar niste holograme fara continut. FCSB a deceptionat si ne ingrijoreaza acest fapt, mai ales ca in curand, joi chiar, „ros-albastrii” vor avea prima partida in cupele europene, cu echipa slovena Rudar Velenje. Duminica dupa-amiaza, in orasul Ovidiu, proaspat promovata Dunarea Calarasi a invins cu 1-0 echipa imberbilor lui Hagi. Dunarenii in repriza a doua au trecut linia de centru doar de vreo trei ori, in restul timpului s-au pus cu posteriorul in propria poarta ca sa nu primeasca gol. Si nu au primit! Mai pe intuneric, Dinamo s-a luat la intrecere cu echipa din Voluntari. „Cainii rosii” au invins cu scorul de 2-1, dar greu, foarte greu, fiindca ilfovenii au fost cei care au deschis scorul si i-au alergat pe tot terenul de le-au scos limba de un cot! Dinamo a avut doar cateva momente foarte bune, in rest, mingea a fost la „voluntarii” primarului Pandele!