Pe tanjala

Asteptata de chibitii fotbalului cu un interes imens, mai abitir decat dorinta de a privi prin telescoape gaura neagra descoperita zilele trecute de niste cercetatori ai cosmosului, partida dintre Astra Giurgiu si Universitatea Craiova a confirmat girul dat noului antrenor al oltenilor, Corneliu Papura, multumita victoriei obtinute cu 1-0.

Cum echipa doljeana nu mai avusese parte de vreun succes in ultimele trei etape, atunci fiind pastorita de macaronarul Devis Mangia, izbanda de vineri seara, de pe terenul din orasul unde, se spune, in noptile cand pe cer e luna plina toti patrupezii canini urla de magan la astrul portocaliu, a devenit pretioasa si foarte apreciata. Meciul s-a pornit greoi, cu pase cam anapoda, cu incercari de driblinguri sfarsite cu pierderea mingii, cu cateva cotonogeli, dar, pe parcurs, starea fotbalului s-a mai dres, in sensul ca oltenii s-au trezit din atipeala si au inceput sa toace iarba de Sudan de pe toloaca lui Ioan Niculae. Cat despre giurgiuveni, se poate spune ca, in frunte cu capriciosul Alibec, s-au lasat pe tanjala, jucand precum o echipa amatoare incropita la iuteala din elevii scolii de nevazatori de la Vatra Luminoasa! Ca urmare, nepotii lui Nea Marin au putut sa-si faca, in parte, jocul, ajungand mai des la poarta lui Lazar, ba chiar obtinand, de-adevaratelea, o lovitura de la 11 metri, ratata de imitatorul, la pieptanatura, al marelui Ronaldinho! Pana la urma, profitand de lentoarea gazdelor, craiovenii au izbutit sa inscrie, ce-i drept abia in minutul 70, ca urmare a unei lovituri de cap a tanarului Mihaila. Mai apoi, in ultimele minute, dunarenii si-au luat inima in dinti si au dat buzna de cateva ori prin arealul lui Pigliacelli, dar degeaba, fiindca alde Bancu au inchis mustaria! Dupa aceasta isprava, Papura a fost luat in brate si aruncat in aer de catre cei din staff, de parca ar fi castigat nu doar un meci cu o echipa pe jumate adormita, ci campionatul mondial! Ei, asta-i romanul, pentr-un fleac trage cu tunul! *Inaintea acestei intalniri, Hermannstadt s-a confruntat cu echipa lui Bergodi, FC Voluntari. Ilfovenii au inceput jocul curajos, cu infiltrari pe extreme, in timp ce sibienii bajbaiau pe la mijlocul terenului. Aducerea pe Cibin a doctorului Iuliu Muresan (fost… capelmaistru in Gruia) in calitate de director tehnic, ori mai stiu eu ce, deocamdata nu a produs niciun fel de roade, dar Miriuta spera si el, precum spanul de barba, ca pana la urma o iesi ceva! Scorul de 1-1 nu le aduce vreun avantaj celor doua echipe, doar cate un punct anemic! *A doua zi, echipa din Sfantu Gheorghe s-a intalnit cu trupa lui Dan Petrescu, intr-un meci in care unii suporteri, mai cu sange ros-albastru, doreau ca locomotiva liderilor sa deraieze, nascand sperante baietilor lui Becali. Jocul a fost dur, cu numeroase trante, clujenii evidentiindu-se, ca de obicei. Profitand de brambureala celor de la Sepsi, alde Culio au reusit sa inscrie: Tucudean, abia iesit din sala de operatie, unde a suferit o interventie la inima, a inscris in minutul 25 al partidei, realizand 18 goluri in actualul campionat. Vazandu-se cu un sac in caruta (1-0), cei de pe Somes, in mitanul al doilea, multumiti, s-au lasat pe tanjala, situatie care le-a activat covasnenilor simtul revansei, ei creandu-si cateva ocazii, ramase nefructificate insa. *Duminica seara, in orasul Ovidiu, trupa de desant a lui Gigi Becali a „atacat” iezii lui Gica Hagi. S-a jucat in viteza, cu ambitie, fiecare fotbalist cautand sa-si arate valoarea. Cum era de asteptat, trantele si luptele corp la corp nu au lipsit, fapt care l-a determinat pe arbitrul Marius Avram sa scoata, pana la urma, doua cartonase stacojii, unul atribuit lui Benzar, in minutul 60, si celalalt, ceva mai tarziu, lui Achim. Astfel, FCSB a ramas in teren, cu o jumatate de ora inaintea fluierului de final, cu doar zece jucatori, si era de crezut ca scorul va „ingheta” la 0-0. Numai ca intrarea Bizonului a contrazis asteptarile unora, uriasul ciocolatiu inscriind in minutul 68. Din acest moment, atmosfera devine din ce in ce mai agitata: proaspat introdus, Teixeira trage in bara, Gnohere mai rateaza si el vreo doua ocazii, pentru ca apoi, cand mai era putin pana la ultima suflare in fluier a arbitrului, Ianis Hagi sa inscrie golul egalarii. In timpul scurt ramas, se joaca pe contre, se rateaza ca in curtea scolii, iar in minutul 93 partida dintre simbriasii nasului si ai finului (Becali si Hagi) se incheie cu scorul de 1-1! Bucurie pentru constanteni, jale pentru bucuresteni, care se gasesc la cinci puncte de CFR Cluj! Hm!