Omul cu abacul

Dupa ce am trait bucuria calificarii la Campionatul European din Franta, la scurt timp a inceput returul primei ligi. Cu aceasta ocazie, la Botosani, moldovenii condusi de tatal abacului, cu nume unguresc, Cristi Pustai, au reusit sa-i infranga pe fotbalistii din tara prazului. Meciul a fost interesant, incarcat de faze palpitante la care ambele echipe au controlat jocul in egala masura. Urmasii lui Stefan cel Mare s-au dovedit mai bataiosi, atitudine care i-a si ajutat sa castige cu 3-2. E de remarcat insa ca si craiovenii au alergat mult si au izbutit de numeroase ori sa dovedeasca maturitate in joc. Dar elevii indrumati de Pustai au reusit sa inteleaga mai bine care sunt culoarele cele mai eficiente pentru a ajunge la victorie, urmand riguros calculele predate de… omul cu abacul. Asta insemneaza ca matematicianul care s-a lasat de cifre si s-a apucat de-o meserie destul de hulita nu i-a scos degeaba la tabla! Se poate aprecia ca in prima repriza cele doua combatante au facut un regal, incununat de golul lui Hadnagy, care printr-o foarfeca a trimis mingea peste nefericitul juvete Balgradean. Cum Hadnagy a marcat si primul gol al partidei, in minutul 4, printr-o miscare vicleana, merita sa-l evidentiem. A doua zi, pe stadionul din Tei, ardelenii de la Targu Mures au venit cu gandul sa le puna botnita „cainilor rosii”. Dar ei nu s-au repezit cu toroipanul in haita lui Rednic, ci au cautat mai intai sa-i descifreze jocul. Nici dinamovistii in prima parte nu s-au hazardat in multe actiuni ofensive. Primul mitan nu ne-a plictisit, dar nici nu ne-a starnit sa dam cu caciula in caini, caci mai mereu actiunile pornite in forta s-au tot rupt pe la jumatatea terenului. Doar spre sfarsitul reprizei (minutul 43) a venit si golul, atunci cand fundasul Marc, aparut ca o naluca, le-a scuturat plasa targumuresenilor. Vazand el Bergodi ca lipseste piperul, l-a introdus in repriza a doua pe ciocolatiul N’Doye, care a si marcat la iuteala golul egalizator. Ei bine, de-abia de-aci incolo suna goarna pentru baietii din Tei; incep sa alerge, sa combine si sa stea mai mult in terenul ardelenilor, pe care ii cam sufoca. Urmarea a fost clara: tot fundasul Marc isi paraseste toloaca din fata portii si se duce sa-i mai traga o torpila portarului muresean. Cum oaspetii raman in zece oameni din minutul 80, opozitia lor e din ce in ce mai slaba, dand ghes dinamovistilor sa se aseze in terenul advers. Cu acest 2-1, Dinamo urca pe locul al treilea, iar Rednic dovedeste ca nu s-a laudat degeaba. Tot sambata, dar pe lumina, fotbalistii de pe malul Bahluiului i-au intalnit pe jucatorii din orasul satesc Voluntari. Chiar daca cele doua echipe inoata in jurul lanternei rosii, daruirea lor a fost peste asteptari. Pana la urma, dupa ce o pusesera de-un egal, baietii din Dealul Copoului au reusit sa castige cu scorul de 2-1. Ar fi de remarcat ca FC Voluntari si-a creat cateva faze spectaculoase si ca nu s-a dat batuta cu una, cu doua. Ni s-a parut o echipa destul de omogena si cu daruire in teren. In Giulesti, tristete mare: Rapiduletul, ca nu il mai putem numi Rapid, a deraiat in satul Pojorata, pierzand cu 2-1 partida cu nou-promovata in Liga a doua Bucovina. Vai de mama acarilor din toata tara, al caror orgoliu s-a ofilit precum blazonul echipei din Giulesti!