Marea brambureala

Iata ca a dat bunul Dumnezeu si Liga intai mai are doi pasi pana la obstescul sfarsit. Multumita deciziei elaborate din putul gandirii celor doi corifei care, chipurile, conduc cu mana forte fotbalul carpatin, Razvan Burleanu si Gino Iorgulescu, acum, la jumatea Ciresarului, etapele a zecea si a unsprezecea (din play-out) s-au disputat, comprimate, intr-o singura saptamana.

Meciuri peste meciuri, aproape zi de zi, de nu mai intelegi cine cu cine a jucat, in care faza a competitiei, asadar o mare brambureala, din hatisul careia unele echipe au dibuit limanul, iar altele s-au ratacit, luand drumul pierzaniei. In play-out, Gaz Metan se harjoneste cu Dinamo pentru primul loc al acestei competitii, in timp ce in play-off lucrurile s-au limpezit in mare parte inca din etapa anterioara, cand CFR-ul lui Dan Petrescu a ocupat locurile de la clasa intai, obligand trupa de berbecuti a lui Becali sa soileasca in vagonul de dormit tras la… peronul doi! Doar cea de-a treia pozitie s-a lamurit sambata seara, cand pustii lui Gica Hagi le-au spart oltenilor doua damigene de zaibar chiar in… crama lor, in inima Craiovei! Confruntarea dintre Universitatea si Viitorul, avand drept miza medalia de bronz (si banii de la UEFA!), s-a desfasurat pe elegantul stadion din Banie, plin ochi, si ne-a aratat adevarata fata a fotbalului nostru. In prima repriza, oltenii au dat buzna in arealul celor veniti din orasul Ovidiu, permitandu-le oaspetilor sa atinga mingea doar din intamplare. Acest elan a fost rasplatit de golul oltenasului din… St. Gallen, Ivan Martic, care a profitat de nesiguranta apararii adverse si l-a executat pe portarul Cojocaru cu o minge trimisa la coltul lung. Stadionul vibra, fanii, urmasi ai lui Nea Marin, fericiti, guresi, agitau sute de bannere, tipau, facand o galagie ca la iarmaroc. Dupa pauza, oaspetii s-au mai impiciorongat oleaca, dar balonul statea mai mult tot la alde Fortes. Numai ca prin minutul 70, la o minge aruncata de constanteni in careul gazdelor, la o mica busculada, nefericitul Mihaila a trimis balonul in poarta nenorocosului Pigliacelli. Este 1-1, carlanii lui Hagi prind curaj si incep sa atace mai insistent, si cum providenta a tinut mortis ca acest meci, dominat de producatorii de praz, sa fie castigat de pustii de la Viitorul, necuratul il indeamna pe Ferreira sa-i arda una la tibie portarului Cojocaru, fapta sanctionata fara a clipi de arbitrul Barsan. In zece oameni, juvetii se arunca totusi in atac, in incercarea de a inscrie pentru a castiga partida si locul al treilea, dar raman cam descoperiti in aparare, situatie de care vitezistul Denis Dragus profita; acesta primeste o minge pe care o conduce zeci de metri, trimitand-o apoi cu siguranta in poarta olteana. Este minutul 93, tabela arata 2-1, partida este jucata, si fluierul final ii gaseste pe elevii lui Cornel Papura trantiti pe gazon, in culmea dezamagirii. Dar asta-i viata! De regula, spune zicala, cainele cel mare il musca pe cel mic, dar iata ca, din intamplare, uneori cel mic il musca pe cel mare! Cu aceasta isprava, dobrogenii si-au castigat dreptul de a participa in Europa League, iar Cornel Papura si ai sai tin acum pumnii stransi pentru ca echipa lui Hagi sa castige finala Cupei, impotriva giurgiuvenilor de la Astra, conjunctura care i-ar aduce si pe craioveni in competitia cu pricina. *Duminica, pe terenul din fostul parc „23 August”, Dan Petrescu si elevii sai au venit in vizita la vesnicii lor rivali, trupetii lui Gigi Becali. Meciul nu avea decat miza orgoliilor. Cu toate astea, nu au lipsit cotonogelile, cartonasele galbene, vreo doua reprize de imbranceli, sub ochii catorva spectatori, mai putini decat participantii la festivalul de primavara al surdomutilor. Ca istoric, jocul a fost destul de alert, ocaziile nu au lipsit, ratarile de asemenea, una dintre ele fiind de pomina: lovitura de la unsprezece metri executata de Hora, care a trimis balonul in bara! Pana la urma, FCSB a izbutit sa invinga echipa Bursucului cu scorul de 1-0, gol inscris de portughezul nascut in Franta, Filipe Teixeira, care ne-a incantat cu o executie maiastra! *Cat despre locurile cinci si sase din play-off, ele au fost ocupate, in ordine, de Astra si Sepsi. Cum jocurile echipelor ce evolueaza in play-out nu s-au incheiat, urmeaza sa asteptam inca doua saptamani, cand vom afla care formatii vor retrograda. Dar, pana una-alta, Concordia din Chiajna, orice ar face, nu mai are nicio sansa de a ramane in primul esalon. Liga secunda o asteapta cu bratele deschise! Acolo se afla si nou-promovata Rapid, care la ultimul meci a avut in tribune cateva mii de spectatori!