La vremea…

La vremea cand in Piata Victoriei cateva haite de scelerati atacau formatiunile jandarmilor, cu gand sa intre in cladirea Guvernului si s-o devasteze (dupa declaratiile si instigarile unora de-ai lor facute pe Facebook), la Botosani, intr-o atmosfera linistita, ocupantele locurilor al doilea si al treilea din Liga intai au pus de-un joc placut, cu faze spectaculoase si cu cate-un gol marcat de fiecare parte, dovedind, in ciuda faptului ca nu au echipele doldora de vedete, ca fotbalul provincial nu e de neluat in seama.

Moldovenii au inceput partida in viteza si, in minutul 10, au inscris prin ciocolatiul Ongenda (beneficiar mai deunazi al unui stagiu la Paris Saint-Germain), cu un sut imparabil de pe la vreo douazeci de metri. Giurgiuvenii, debusolati de primirea golului, s-au cam balbait ceva minute, timp in care Golofca si colegii sai au reusit cateva patrunderi spectaculoase, dar lipsite de eficienta. Socul celor de la Astra a tinut insa putin. Ei se mobilizeaza, astfel ca, in minutul 38, la o inghesuiala ca la pomana, egaleaza, fundasul central Bejan inscriind cu o lovitura de cap. In partea a doua a meciului, impetuozitatea celor doua formatii s-a cam stins; se joaca mai cu teama, cu mingi lungi, dar fundasii isi fac bine datoria. Frumusetea partidei a fost umbrita, din pacate, de botosaneanul Dumitras, care, la vremea cand mai erau cateva minute de jucat, s-a crezut unul dintre razvratitii din Piata Victoriei, varandu-si talpa in abdomenul giurgiuveanului Radunovici si facandu-l una cu pamantul. Olteanul Sebastian Coltescu, aflat prin preajma, a vazut rautatea atacului si, cum era de asteptat, i-a aratat cartonasul stacojiu si l-a trimis, fara sa ezite, la… colt! E de notat ca in echipa de la Dunare a aparut ca titular nazurosul Denis Alibec, dar prezenta lui… nu s-a prea vazut! *A doua zi, sibienii lui Pelici au luat drumul Chiajnei, chititi sa le puna bracinarul de gat elevilor lui Ionut Badea. Dar socoteala lor a fost precum cea din piata, intrucat slujbasii edilului Mircea Minea s-au mobilizat si le-au dejucat planul, infrangandu-i cu scorul de 2-0. Cu aceasta ocazie, cei de la Hermannstadt au inceput sa inteleaga ca in Liga intai viata nu este asa de usoara pe cat si-au inchipuit! *In al doilea meci al zilei, fotbalistii „daci” din Sfantu Gheorghe i-au chelfanit strasnic pe baietii de sub Copou, administrandu-le nu mai putin de trei goluri, victorie care, la momentul respectiv, a suit echipa Sepsi in varful pomului cu promisiuni, acumuland sapte puncte. Este de remarcat faptul ca scolitii lui Eugen Neagoe practica un fotbal modern si, dupa cum se vede, eficient. *Capetele cu creiere crete ce isi sug gingiile stand in fotoliile de piele ale Federatiei au programat in ziua de duminica trei meciuri din prima liga, situatie care-i determina pe impatimiti sa stea in fata sticlei televizorului mai bine de opt ore! Prima partida, din miezul vipiei (ora 15.30!), s-a disputat intre Dunarea Calarasi si Universitatea Craiova. Luandu-i pe dunareni de la inceput la alergat, oltenasii le-au scos limba de-un cot si le-au trantit si trei „cotofene” in plasa pazita de nefericitul Straton. Astfel, si cea de a doua proaspat promovata in prima liga pierde in aceasta etapa, fara drept de apel. *Al doilea meci s-a disputat pe terenul din Voluntari, unde simbriasii primarului Pandele i-au gazduit pe clujenii lui Muresan. Partida s-a terminat cu victoria ardelenilor (2-1), dar, sa fim drepti, cred ca un scor egal era cel potrivit, intrucat ceferistii, in repriza secunda, au jucat in asa hal de parca li se terminasera… carbunii! E drept, la ora meciului a fost atat de cald incat a trebuit ca arbitrul sa opreasca de mai multe ori jocul pentru… hidratare! *La lumina reflectoarelor plantate in stadionul din Medias, mai pe racoare, trupa distribuitorilor de gaze s-a intalnit cu echipa lui Gigi Becali. Rezultatele de pana atunci ale celor de la Gaz Metan i-au facut pe unii sa creada ca mediesenii vor castiga partida. Nu a fost asa. Bucurestenii au jucat foarte bine, au facut un marcaj strans, au alergat mult si au cules roadele: 3-1. FCSB incepe sa-si regaseasca forma in care o stiam, asa ca… aviz amatoarelor! Referitor la fotbalistii lui Teja se poate spune ca sunt talentati, stapanesc balonul destul de bine, dar sunt cam naivi!