Ingerul de ciocolata

Fosta echipa Steaua, acum FCSB, a jucat mai deunazi, in cadrul calificarilor pentru play-off-ul Europa League, cu valoroasa formatie croata Hajduk Split.

In prima intalnire, din deplasare, „ros-albastrii”, intrebuintandu-se extrem de serios, au reusit un meci egal (0-0), rezultat care a alimentat speranta victoriei ‒ aducatoare a mult-visatei calificari ‒ in partida retur, de pe Arena Nationala. Apreciind exagerat felul in care a evoluat echipa sa la Split, Gigi Becali a declarat cu emfaza ca adversarii nu vor trece de centrul terenului in jocul de la Bucuresti. Sigur, era o hiperbolizare, una dintre multe altele, cu care latifundiarul ne-a obisnuit! Si a sosit ziua meciului, calificarea disputandu-se pe un teren ca brazdat de plug, cu felii de pamant rascolit. In primele minute, s-a vazut ca amandoua trupele se cam fereau sa intre in teritoriul advers, abordand jocul cu prudenta, astfel ca repriza intai s-a incheiat fara a se marca vreun gol. Mai apoi, dupa pauza, ai nostri au prins oleaca de curaj si s-au napustit de cateva ori in arealul oaspetilor. Asa s-a facut ca, la o astfel de ofensiva, in inghesuiala din fata portii croate, nefericitul Caktas joaca volei in propriul careu, gest sanctionat prin acordarea (cu intarziere!) de catre arbitrul Martinez Munuera a loviturii de la punctul cu var. La inceput ne-a inghetat sangele in vene vazand ca spaniolul se face ca ploua, dar norocul a venit de la tusier, care, in mod sigur, i-a transmis in casca „imaginea” corecta a fazei. Am avut emotii daca nu cumva Gnohere va rata lovitura; nu de alta, dar vazusem la Campionatul Mondial o asemenea incredibila eroare pana si la Messi! Dar francezul n-a ratat; sigur pe el, a tras puternic in dreapta lui Posavec, inscriind. Este 1-0 si treizeci de mii de perechi de picioare joaca in tribunele stadionului! Era doar minutul 55, asadar suficient timp inca pentru orice deznodamant! Ex-stelistii ataca, golul le-a dat elan, dar nici croatii nu par cu totul impacati cu soarta, drept pentru care pornesc in cateva raiduri pe margine, insa fundasii nostri rezista. Totusi, in minutul 82, la o centrare ca la carte a lui Jair, Said il invinge pe Balgradean! Vai, tabela arata 1-1, Becali cauta disperat icoana adusa de la Muntele Athos, pupa cruciulita de la gat implorand gratia divina in schimbul diminuarii arogantei, Dica scotoceste dupa pix spre a-si semna iute demisia, iar Mihai Stoica verifica rapid lista cu posibile noi achizitii mai… piperate! „Gata, s-a dus calificarea!”, ma scoate si pe mine din sarite vecinul de scaun. Eu insa sper, mai ales ca intrarea lui Morutan iuteste jocul echipei noastre. Pustiul acesta are tupeul marilor jucatori; deposedeaza, dribleaza si paseaza de parca se crede in curtea scolii! Dar timpul trece, adversarii forteaza, insa in minutul 92 Dumnezeu se indura de chinul nostru, caci Harlem Gnohere, perfect asezat in preajma portii croate, redirectioneaza o centrare a lui Benzar direct in plasa. Astfel, Bizonul, fotbalistul cu pielea ca de ciocolata, ia chip de inger in ochii suporterilor stelisti, inscriind cu capul golul calificarii, cand partida mai avea doar cateva secunde! Este 2-1, ai nostri rad precum niste copii rasfatati, iar cei de la Hajduk isi frang degetele de ciuda! Deh, asa e fotbalul! *Dupa joia „europeana”, in care CFR-ul din Cluj i-a agatat cinci vagoane de tender echipei armene Alashkert, invingand-o cu 5-0, iar oltenii lui Mangia nu au izbutit in jocul de acasa decat un egal, 1-1, necalificandu-se, partidele din Liga intai au continuat. Vineri, sub Dealul Copoului, elevii lui Stoican i-au invins pe megiesii lor din Botosani (2-1). Cristea s-a dovedit din nou in forma, inscriind doua goluri. A doua zi, Astra nu a reusit sa castige jocul cu Dunarea Calarasi (1-1), iar in urmatorul joc pustii lui Hagi au invins cu 2-0 echipa Gaz Metan. *Duminica, pe Arena Nationala, s-au confruntat trupa credinciosului Becali si echipa din Sfantu Gheorghe, Sepsi. In primul mitan au fost cateva faze de poarta, dar fara sa se inscrie vreun gol. Ingrijorat ca lucrurile scartaie, iar oaspetii joaca de la egal la egal cu elevii sai, Dica introduce in teren, dupa pauza, „tridentul” de forta (Gnohere, Morutan si Teixeira), dar aspectul partidei nu se prea schimba. A fost nevoie de acordarea unui penalty, cand mai erau zece minute de joc, la un hent involuntar facut de Jovanovic, pentru ca FCSB sa deschida scorul, si pana la urma sa castige cu 2-0! Evolutia bucurestenilor a fost neconvingatoare! In al doilea meci al zilei, CFR Cluj a invins Dinamo cu 3-1! Aoleu!