Dinastia pacalicilor

A doua etapa a play-off-ului a inceput ca o furtuna pe terenul din Gruia Clujului, starnita de doua echipe, CFR si Astra, aprig manate de dorinta succesului. Giurgiuvenii au pus stapanire pe „cotofana” de cum s-a auzit primul fluier al cavalistului Sebastian Coltescu, si n-a durat mult pana cand neastamparatul Ionita, primind o minge de la colegul sau japonez Takayuky, a tras o fuga de sprinter si a varat-o in atele de plastic pazite de nefericitul Minca. Era doar minutul 3, si Astra conducea cu 1-0! Presiunea dunarenilor a continuat, sufocandu-i pe clujeni, astfel ca in minutul 8 Budescu trimite… un avertisment, scuturand bara portii gazdelor. Vazand ei ca nu-i de gluma cu baietii lui Sumudica, elevii lui Miriuta se trezesc la realitate si aduc in prim-plan sarjele lor obisnuite, actiuni care-i apropie de poarta oaspetilor, pozitie fructificata de Omrani. Insa, din pacate, orbetele-tusier Andrei Constantinescu ridica falfaitorul, anuland reusita baiatului ciocolatiu, chipurile pe motiv de ofsaid! Dar pricina se arata, cum se spune, si Paun inscrie cu capul (1-1). Urmeaza cateva… uverturi ale ambelor ansambluri. Clujenii continua sa alerge, si peste putin timp Omrani scapa singur spre careul advers, arbitrul fluiera ofsaidul, dar francezul suteaza puternic in fata portarului giurgiuvean Lung, producandu-i o comotie care l-a trimis la spital. Pacaliciul central Coltescu nu a catadicsit insa, cu tot dramatismul situatiei, sa-i arate indisciplinatului atacant cartonasul galben pentru gestul sau! In prelungirile primului mitan, Deac marcheaza, modificand tabela: 2-1! Mai apoi, in plina dominare a celor de la Astra, Omrani inscrie, facand 3-1! In minutul 75, acelasi jucator al CFR-ului cade in careu, isi intinde piciorul ca o balerina, pacalindu-l astfel pe tusierul C. Dansa, care indica, eronat, 11 metri! Spre fericirea lui Sumudica, Antal rateaza! In minutul 90 oaspetii reduc din scor prin Sapunaru, scorul devine 3-2, rezultat cu care se incheie partida. In ultimele secunde, Astra era gata-gata sa egaleze, dar portarul Minca a scos o minge imposibila! Cam asta a fost la Cluj, insa trebuie spus ca toti cei trei arbitri au gresit grav, iar atitudinea lui Coltescu de a-l elimina pe Sumudica si de a arunca la gramada si fara discernamant cu cartonase galbene (opt!), mai ales peste giurgiuveni, dovedeste ca acesti fluierici se cred un fel de Dumnezeu pe pamantul insamantat cu gazon. In realitate, acest comportament ii califica doar pentru a face parte dintr-o eventuala dinastie a pacalicilor! * N-au trecut bine douazeci si patru de ore de la meciul de sambata, si iata ca, la jocul dintre Viitorul si Steaua, fluierarul Hategan da buzna si el in dinastia pacalicilor, printr-o decizie tembela: eliminarea inca din minutul 17 a stelistului Tamas, pentru un fault, cel mult de cartonas galben, comis pe la jumatatea terenului. Si ca sa puna bomboana pe coliva, individul cu fluier agatat de gat nu a acordat penalty in favoarea Viitorului, atunci cand Balasa l-a tras de tricou pe un copil al lui Hagi, punandu-l jos in interiorul careului ca pe un sac de cartofi! Oricum, asa cum era de asteptat, lipsita de aportul unui aparator de baza, Steaua n-a mai putut tine piept iuresului imberbilor din orasul Ovidiu, partida incheindu-se cu scorul de 3-1 pentru gazde! * Duminica, pe Arena Nationala, „cainii rosii” dresati de Cosmin Contra, jucand cu juvetii de pe Jii, nu au reusit sa gabjeasca osul mult visat, alegandu-se doar cu o farama de arsic amarat, care nu valoreaza decat un punct. Meciul nul (0-0 ) a fost condus de clientul arbitrajelor penibile, si el membru in dinastia pacalicilor, piticul Marius Avram!