De rasul curcilor!

Iata ca a sosit si ziua returului in care CFR-ul din Cluj si FCSB-ul din Berceni promiteau ca-si vor lua revansa fata de infrangerile suferite in partidele anterioare de la adversarele lor din play-off-ul european. (Stim cu totii „ispravile” lor din meciurile-tur!)

Mai intai, joi seara, la ora opt, pe stadionul din Gruia, simbriasii diverselor societati comerciale si IMM-uri luxemburgheze, adunati intr-o echipa de fotbal numita Dudelange, s-au prezentat pe arena din Napoca manati de utopicul gand al calificarii. Dar mai ales cu teama in oase din pricina amenintarii crancene proferate de unul dintre conducatorii transilvaneni, dupa acel umilitor 2-0 incasat: „Veniti voi la Cluj!”. Asa ca, dupa ce s-au instalat intr-un hotel mai retras, unde si-au adus pana si bucatarul, inspaimantati si ca nu cumva ai nostri sa le serveasca niscai fripturi impanate cu virusul pestei porcine, au venit la stadion spre a incasa multimea de goluri promise! Sa fiu sincer, eu nu prea mai eram interesat de aceasta partida, fiindca imi faceam socoteala ca, asa cum sunt, slab de inger, o sa mi se faca mila de dragutii oaspeti cand oi vedea ca-s „paraditi” (se poarta) cu un scor fluviu (patru ori cinci la zero)! Dar, privind totusi meciul, m-a lovit mirarea constatand ca Sinani si ai sai ii alearga pe alde Omrani ca pe hotii de cai, si, jucand ca la antrenament, le mai vara in net clujenilor alte trei goluri! Sa nu-ti vina sa crezi ca in minutul 85 scorul partidei era 3-0 pentru cei din Luxemburg, iar cel general: 5-0! Pana la urma, rezultatul final al intalnirilor a fost „doar” 5-2! Atunci, am schimbat canalul televizorului, cu gand sa ma reconfortez privind jocul echipei lui Dica, pus la cale impotriva rapidistilor din Viena. Si, pentru momentele ce au urmat, n-am gresit, fiindca „ingerul de ciocolata” Gnohere a inscris, in minutul 11, un gol frumos. Bucurestenii jucau din ce in ce mai bine, mai siguri pe ei, si cand prima repriza era pe cale sa-si dea duhul Rusescu centreaza, Roman trimite cu capul, iar Potzmann deviaza „buclucasa” in proprie poarta. Este 2-0, suntem calificati, dar nu trebuie sa primim gol! Repriza a doua incepe promitator: Gnohere scapa singur cu portarul, dar, din pacate, nu reuseste sa-l invinga. A fost momentul cheie, care s-a pierdut, fiindca in minutul 63 pustiul din poarta echipei „ros-albastre”, Vlad, sare la o minge ce trecea la un metru in afara spatiului portii, o respinge in teren, de unde austriecii o gabjesc si o vara in plasa copilului-portar! Ma intreb: de ce Becali l-a dat afara pe Stancioiu, pentru a-l pastra pe goalkeeper-ul imberb?! Dar Dica, stiind ca Vlad este mai emotiv ‒ se vede dupa nelinistea lui din teren ‒ si fara experienta, iar Balgradean putand fi oricand indisponibil, cum s-a intamplat la acest meci, de ce nu l-a pastrat si pe Stancioiu in generoasa cohorta a lui Becali? Sunt convins ca Stancioiu nu ar fi facut acea gafa „incomensurabila”, care a scos practic FCSB-ul din cursa europeana, iar patronul a pierdut zece milioane de euro! In concluzie: doua echipe, CFR si FCSB, neajutorate, dezorientate, ajunse ciuca batailor, care joaca fara orizont si pierd in fata unor formatii de mana a treia, au fost facute joi seara de… rasul curcilor! Asadar, celor doua nu le mai ramane decat sa-si linga ranile si sa o porneasca intr-un avant… carpatin doar in campionatul national! *Apropo de acesta, vineri a inceput etapa a saptea, in debutul careia s-au intalnit echipele Sepsi si Calarasi. Ardelenii au castigat cu 1-0 si s-au asezat pe locul al cincilea. A doua zi, Astra n-a reusit sa-i invinga pe cei de la Voluntari (0-0), iar echipa lui Teja, Gaz Metan, le-a taiat din freza sibienilor, invingandu-i cu 1-0, dupa un joc in care mediesenii au condus „ostilitatile”. In aceeasi zi, la ceas tarziu, la Craiova, „spiridusii”, asa cum i-am botezat pe olteni, le-au varat pe gat trei oase „cainilor rosii”. Mitrita a fost de neoprit, el inscriind doua goluri si alergand mai abitir decat un cal de curse. Bravo lui! *Duminica, sub Feleac, ceferistii, jucand in campionat, au ajuns iarasi de rasul curcilor, pierzand cu 2-1 meciul cu copiii lui Hagi! Se vede treaba ca antrenorul Conceicao, din pricina caruia Iuliu Muresan l-a matrasit pe Edi Iordanescu, are… mana proasta! *Seara, evoluand pe terenul din Voluntari, FCSB, cu gafeurul Vlad in echipa (!), a intalnit ambitioasa formatie a moldovenilor din Botosani. Se poate spune ca si de data asta trupa lui Becali a generat hazul… galinaceelor: dupa ce a condus cu 2-0, in repriza a doua a capotat, fiind egalata de elevii lui Enache!

171 afisari

Campania electorală pentru Primăria Capitalei, „aruncată în aer”! Cătălin Cîrstoiu, vestea momentului. Ce se întâmplă luni

Cătălin Cîrstoiu ar putea ieşi din cursa pentru Primăria Capitalei. Coaliţia PSD-PNL trebuie să ia urgent o decizie în privinţa candidatului comun.Acuzaţiile de incompatibilitate...

Irakul, atacat la o bază militară unde s-ar afla paramilitari pro-Iran. Ce spun Israel și SUA despre bombardamente (VIDEO)

Au fost explozii în Irak, azi-noapte, în apropiere de Bagdad, la o bază militară. Acolo s-ar fi aflat trupe ale armatei și foști paramilitari...