AcasăEditorialDan Claudiu TanasescuCorida la Sfantu Gheorghe!

Corida la Sfantu Gheorghe!

Eram obisnuit sa cred ca luptele de corida se desfasoara, mai cu seama, in Spania, unde toreadorii isi risca viata infruntand niste tauri scosi din sarite prin diverse metode farmaceutice ori mecanice, pentru a fi ai naibii de rai in arena in care sunt impinsi cu anasana.

Si iata ca, vineri seara, pe Stadionul Municipal din Sfantu Gheorghe, unde s-a jucat meciul dintre Sepsi si Viitorul, am avut parte, spre uimirea mea, de un spectacol dezagreabil, deoarece partida cu pricina s-a transformat intr-o adevarata corida. Confruntarea se putea sfarsi dramatic pentru unul dintre jucatori, este vorba despre Ianis Hagi, care a fost cat pe ce sa se aleaga cu un picior frant! Si asta pentru ca, la un moment dat, Ousmane Viera a vazut rosu in fata ochilor (la figurat, caci la propriu nu s-a ivit, asa cum se impunea, niciun cartonas de culoarea mentionata!), si s-a napustit asupra adversarului precum un taur furios, infigandu-si coarnele ‒ pardon, crampoanele ‒ in genunchiul lui Ianis, insangerandu-l. Din acel moment, s-a dat… liber la cotonogeli, principalii „combatanti” fiind elevii antrenorului Eugen Neagoe, meciul a degenerat, astfel ca, in afara faulturilor cu gramada, in cele nouazeci si ceva de minute nu am mai vazut decat antijoc, mingi bubuite si un scor nul (0-0)! Mediatorul acestui spectacol pe alocuri grotesc a fost fluiericiul Marcel Barsan, cel despre care am mai scris lucruri deloc laudabile. Ce-o cauta acest individ in corpul de elita al arbitrilor, nu inteleg?! Oare benoclistul de la Federatie, Burleanu, in afara miopiei, o avea cumva si cataracta? Ori spera sa primeasca vreo bicicleta cadou de la acest arbitru promovat (auzi, tu!) pe lista FIFA?! Cat despre joc, ar mai fi de mentionat ratarea unei lovituri de la unsprezece metri, de catre Tandia, un fotbalist dupa care umbla cu limba scoasa Gigi Becali si cei de la Craiova! In rest, frig si… ceata! Legat de faptul ca Sepsi, in ultimele partide, s-a remarcat printr-un joc dur, despre care se zice ca doar ungurii il cam practica, mi-am amintit ca, in anii tineretii mele, pe cand imi faceam veleatul la Cluj, la CFR-ul de atunci juca un anume Calbajos, care avea deviza: „Nu lase la ei, draghe!”, ceea ce in traducere libera insemna: „Mingea trece, omul nu!”. Sa fie oare Viera… discipolul acelui „taur” de pe malul Somesului?! *Sambata, la vemea atipelii postprandiale, langa Podul Prieteniei, alde Alibec i-au avut musafiri pe sibienii lui Miriuta. Jocul a fost frumos, aerisit, dominat de giurgiuveni, care dovedesc pragmatism si dorinta de a se mentine in primele sase locuri, spre a fi prezenti in play-off. Dupa o combinatie lucrata de Alibec, in minutul 49, Butean a inscris un gol spectaculos. Ardelenii s-au tradat a nu fi in zi buna, ei nereusind mai nimic, in afara de cateva trante sanatoase! *Seara, la Iasi, baietii lui Flavius Stoican au intalnit echipa ceferistilor din Cluj, care, punandu-l pe liber pe portughezul Conceicao, s-a deplasat cu un inlocuitor de antrenor, secundul Alin Minteuan. Meciul a fost dominat de gazde, care au jucat cu mult curaj, atacand permanent poarta lui Arlauskis. Pastrand mai tot timpul mingea, stimulati si de faptul ca ardelenii, din minutul 17, au ramas in zece oameni, prin eliminarea lui Culio, iesenii i-au obligat pe adversari sa se retraga in toloaca lor. Se parea ca partida se va termina cu scorul de 0-0, dar, cu trei minute inainte de fluierul final, Minteuan il introduce in teren pe Tucudean. Acesta primeste o minge in minutul 93, si, scapand de fundasii moldoveni, inscrie golul unei victorii nemeritate! Este 1-0 pentru cei care n-au jucat mai nimic, iar Stoican isi plange, de necaz, in pumni! *Duminica, fotbalul a dat in foc, precum laptele uitat pe aragaz de gospodina, cu cele trei meciuri programate timp de aproape sapte ore! Mai intai Dinamo, jucand la un fel de matineu (ora 14), n-a reusit decat un meci nul (0-0) pe stadionul din Calarasi, ciumpavindu-i lui Rednic sperantele. *Mai pe seara, la Botosani, trupa lui Liviu Ciobotariu nu a izbutit sa le inchida robinetul celor de la Gaz Metan, obtinand cu greu un rezultat egal (1-1). Dupa cum s-a jucat, echipa condusa de Edi Iordanescu merita sa castige, dar ratarile ei au fost la… inaltime! *Al treilea joc al zilei, dintre FCSB si Universitatea Craiova, s-a incheiat cu victoria bucurestenilor, scor 3-2! Meci bun, in viteza, si cu doua lovituri de la punctul alb. Din pacate, spre sfarsit, spectacolul a fost umbrit de o imbranceala generala si de trei cartonase rosii: unul pentru gazde si doua pentru olteni! Pacat, ati spune, dar asta-i fotbalul mioritic!